НОВИНИ

Наемат работници от Индонезия и Индия за летния сезон у нас

bnt avatar logo
от БНТ , Репортер: Деян Михайлов
20:29, 21.04.2024
Чете се за: 04:22 мин.
У нас
Слушай новината

Хотелиери и ресторантьори по Северното Черноморие са принудени да наемат работници от Индонезия и Индия, защото няма достатъчно желаещи българи за летния сезон. Студентите, които изучават туристически специалности, все по-рядко искат да работят в бранша.

Заради липсата на желаещи да работят в туризма, от бранша доскоро са разчитали на кадри от Източна Европа. Войната в Украйна обаче е затруднила и този процес. Хотелиерите сега трябва да търсят работници и от по-далечни части на света.

Към момента от Бюрото по труда във Варна са обявили 700 свободни работни места за кадри в туризма. Най-много се търсят камериери и сервитьори. Другите свободни позиции са за бармани, готвачи и администратори на рецепция. В сезонните търговски обекти се търсят продавачи. Какви са причините за липсата на кадри в туризма?

Според хотелиерите, късият летен сезон принуждава много от българските работници да търсят реализация там, където има постоянна заетост.

"Заради пандемията туризмът загуби много ценни кадри, които по неволя се принудиха да се преквалифицират и започнаха на други работни места. За съжаление, тези кадри няма как да ги върнем", категоричен е Станислав Стоянов, хотелиер.

"Аз забелязвам и нежелание дори да трупат опит по време на сезоните. По наше време търсихме връзки, за да си намерим работа, сега трябват огромни връзки, за да убедиш някой да отиде да работи на сезонна работа", каза проф. Стоян Маринов, Варненска туристическа камара.

От бранша вече са принудени да наемат и хора от екзотични дестинации като Индия, Индонезия, Непал и Шри Ланка.

"Стандартът е по-нисък от нашия и заплащането, което в момента се позволява, което не е никак малко, за тях е голямо и това ги привлича", обобщи Станислав Стоянов, хотелиер.

Мениджърите твърдят, че тези служители са работливи и учтиви. Проблемът е, че работните им визи се бавят.

"През първата година, когато започнах работа беше много трудно за мен, защото съм в друга страна, с различна култура, с различни навици. Но вече се адаптирах към хората в България, към всичко тук. Обичам България", споделя Марио Ханджая, сервитьор от Индонезия.

"Понякога е много трудно, защото не разбирам български език. Но се справям с работата и съм доволен", каза Манудж, сервитьор от Индия.

Според експертите, решението на проблема с кадрите е в ръцете на бизнеса.

"Да оставят повече хора на целогодишна работа, с целогодишни заплати, по този начин да сформират стабилни екипи от знаещи и можещи, които през сезона ще сформират екипи, така че да се работи за удоволствие", отбеляза проф. Стоян Маринов, Варненска туристическа камара.

От Бюрото по труда във Варна отново ще организират трудова борса, на която работодатели и безработни сверяват очакванията си.

"Работодателят занижава критериите, като изисква само предишен опит. Вече са наблюдава и противоположен вариант, при който за нискоквалифициран труд се изискват дигитални умения, езикови и шофьорски", заяви Мария Драгнева, Бюро по труда – Варна.

Очаква се през тази година един хотелски администратор да получава заплата между 1300 и 1500 лева. Редовите готвачи ще вземат до 2500 лева на месец, а главните готвачи над 5000 лева.

Вижте прякото включване на Нивелина Няголова

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Ботев Пловдив се изкачи на 7-ото място в края на редовния сезон след убедителна победа над Локомотив София
Ботев Пловдив се изкачи на 7-ото място в края на редовния сезон след убедителна победа над Локомотив София
Александра Пейчева пред БНТ: Не успяхме да покажем максимума си в тази серия може би и заради голямото напрежение (ВИДЕО)
Александра Пейчева пред БНТ: Не успяхме да покажем максимума си в тази серия може би и заради голямото напрежение (ВИДЕО)