ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

НАСА: В началото на следващата година ще се върнем на Луната

bnt avatar logo от БНТ , Източник: БТА
A+ A-
Чете се за: 01:45 мин.
Още

Ще обиколим Луната и около една година по-късно ще кацнем там за втори път, анонсира временният ръководител на американската космическа агенция Шон Дъфи

наса планира изпрати хора луната края мандата тръмп
Снимка: Архив/БГНЕС
Слушай новината

Временният ръководител на американската космическа агенция НАСА Шон Дъфи описа плановете на президента на САЩ Доналд Тръмп за завръщане на американската космическа програма на Луната и достигане до Марс. Дъфи говори пред телевизионния канал Фокс Нюз.

"С Доналд Тръмп НАСА се завръща. В началото на следващата година ще се върнем на Луната. Няма да кацнем, ще обиколим Луната и около една година по-късно ще кацнем там за втори път. След това ще основем лунна база, ще останем на Луната и това, което научим там, ще ни заведе до Марс", каза Дъфи в интервю за Фокс Нюз.

През 2019 г. НАСА обяви лунната програма "Артемис", която е планирано да бъде изпълнена в три етапа. Първият от тях е осъществяването на непилотираната мисия "Артемис I", която се състоя успешно между 16 ноември и 11 декември 2022 г.

Към момента американската космическа агенция разработва мисията "Артемис II", космически полет с четирима астронавти, който ще обиколи Луната за десет дни. В третия етап на космическата програма НАСА планира да изпрати астронавти на Луната и после на Марс.

Мисиите "Артемис II" и "Артемис III" първоначално са планирани за 2022 и 2024 г., но бяха отложени няколкократно. През декември на миналата година агенцията обяви, че ще бъдат насрочени за април 2026 г. и 2027 г.

Последвайте ни

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?