Въпросът за връщане на наборната военна служба не е на дневен ред, но се обсъжда, като все още не е взето политическо решение. Това заяви служебният министър на отбраната Атанас Запрянов по повод гласуването на извънредна точка от парламента за определяне на военни формирования и структури за допълване на въоръжените сили във военно време и за определяне числеността на запаса за въоръжените сили. Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов заяви, че има нужното въоръжение и техника за планова подготовка на резервисти и запасни, при новите разчети.
Заради войната в Украйна, връщане на наборната военна служба става все по-актуално в държавите - членки на НАТО. На въпроса дали у нас се планира връщането на казармата, военният министър Атанас Запрянов отговори така:
"Не е на дневен ред, но е на дневен ред като дискусия, като политическо решение още не е на дневен ред."
Запрянов обясни, че в условията на военен конфликт е много важно да се актуализира числеността на военновременните формирования, като се заложи законово, с решение на парламента, тяхната подготовка и окомплектовка.
"Затова в тази точка ще бъде разгледан комплекта от военновременни формирования, които допълват мирновременния ни комплект за защита на нашата страна и по този начин окончателно ще се дефинира и числеността на въоръжените ни сили при военно време", каза още Атанас Запрянов - служебен министър на отбраната.
Военният министър отказа да съобщи с колко се планира да нарасне армията при военни действия чрез мобилизирането на резервисти и запасни, а началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов заяви, че има нужните средства за тяхното въоръжаване и подготовка:
"Тук искам да уверя всички, че ние имаме въоръжение и техника за военновременните формирования. Остава да се направят законовите стъпки, за да може да готвим резерва, запаса. Като имаме въоръжение и техника, трябва да имаме и хора, които да минават такава подготовка."
А военният министър успокои, че няма нищо извънредно в решението на парламента и призова комисията по отбрана спешно да гласува новия военен социален пакет, за да се спре текучеството във въоръжените сили, което надхвърля 25%:
"Необходимо е да направим тези допълнителни разходи в хора. Получава се парадокс, че в един момент ще имаме модерна техника, а няма да имаме личен състав. Това притеснява и политическото, и военното ръководство."
А правилният начин, според Запрянов, е Народното събрание да увеличи военните разходи от 2% на 2,5 на сто.