ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Общините поискаха 5 млн. лв. от кабинета за здравни мерки по изборите

Чете се за: 04:17 мин.
Политика
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Служебният премиер обсъди със Сдружението на общините идеята на кметовете на малки населени места част от местните данъци и такси да остават в бюджета им. До решение обаче не се стигна.

      Акцентът в разговора между премиера Стефан Янев и общините по-рано днес е бил финансовата децентрализация. Да бъдат ли закривани общинските съвети, които да бъдат заместени от съвет на кметовете на населени места - не е ясно дали е обсъждано.

      Общините са твърдо против промени в режима на финансиране на кметствата засега, тъй като, според тях, и сега 30% от общинските приходи се разпределят за малките населени места.

      Извън разговорите за промяна в структурата на властта по места общините поискаха три неща от кабинета: повече пари за ВиК в Плана за възстановяване, който кабинет трябва да представи пред ЕК до края на мандата си и повече пари за капиталови разходи през 2022 г.

      Премиерът Стефан Янев влезе в ролята на посредник между кметовете на малките населени места и Сдружението на общините и им представи идеите на малките кметства за повече финансова автономност и промяна в местната власт.

      "Всички сме, предполагам, фокусирани върху това, че нашата дейност трябва да бъде именно в интерес на гражданите, както съответните общини, така и от гледна точка на централната власт", каза служебният министър-председател Стефан Янев.

      Общините обаче са против част от постъпленията от данъци и такси да се вливат директно в кметските бюджети.

      "Миналата година с тяхно предложение на тези 50 кметове, които са на тяхното сдружение, действително бяха направени законови промени в Закона за публичните финанси, където до 30% общинските съвети решават за средствата, които влизат в общината, да бъдат преразпределени в населените места", каза председателят на НСОРБ и кмет на Велико Търново Даниел Панов.

      Тепърва ще се обсъжда идеята 2% от приходите от подоходния данък, или около 860 млн. лв. годишно, да остават в общинските бюджети.

      Закриване на общинските съвети и заместването им със съвети с участието на кметовете на кметства, не стана ясно дали е обсъждано, но премиерът даде заявка кабинетът да предложи на новия Парламент промени в закона.

      "Защото ние, като правителство, макар и служебно правителство, сме поставили задача вътрешно за съответните ресори да търсим необходимост от законодателни промени", каза служебният министър-председател Стефан Янев.

      Общините искат и запазване на Програмата за саниране, но без финансово участие на етажните собствености.

      "Категорично заявявам и мнението на гражданите, че самофинансирането, което беше определено за 20%, не са съгласни", каза председателят на НСОРБ и кмет на Велико Търново Даниел Панов.

      Общините поискаха и повече пари за ВиК в Плана за възстановяване, който да бъде внесен спешно пред ЕК, а Водният холдинг да направи ремонти по мрежата през лятото, защото много населени места са на воден режим. Поискаха и 5 млн. лв. от кабинета за медицинските мерки по изборите.

      "Тоест хората, които обслужват всички секции, дезинфекцията в самите помещения, всичко това е дофинансирано от общините", каза кметът на Димитровград Иво Димов.

      Кметовете са получили и писма от областните управители да проверят всички адреси с над 40 регистрации. Не можели да го направят, защото нямат физическа възможност, обясниха те.

      Свързани статии:

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?