НОВИНИ

Обявиха двама от носителите на „Аскеер“ за 2024 г. - Руси Чанев и Мимоза Базова

Церемонията по връчването ще се състои на 24 май и е посветен на 95 години от рождението на Йордан Радичков

обявиха двама носителите bdquoаскеер 2024 руси чанев мимоза базова
Снимка: БТА
bnt avatar logo
от БНТ
15:01, 30.04.2024
Чете се за: 06:37 мин.
У нас
Слушай новината

Двама от носителите на „Аскеер“ за 2024 година бяха обявени днес от едноименната академия на театър „Българска армия“. Руси Чанев получава статуетката за цялостен принос към театралното изкуство, а Мимоза Базова – почетен „Аскеер“.

Церемонията по връчването, наречена „Театрална суматоха“, ще се състои на 24 май, и е посветен на 95 години от рождението на Йордан Радичков.

„Руси Чанев е от актьорите, които имат изключителен принос – не само за театъра, но и за киното. За всеки един режисьор, за всеки един екип появата на Руси Чанев е поява на нова творческа вселена“, коментира председателят на „Академия Аскеер“ Георги Къркеланов.

„В трупата на Театър „Българска армия“ Мимоза Базова има изключителни постижения. Аз я познавам от 1995 г. и оттогава тя има премиера всяка година в нашия театър“, припомни Къркеланов. „Самата Мимоза е сред създателите на наградите „Аскеер“, каза още председателят на „Академия Аскеер“.

Днес бяха обявени и номинациите по категории.

За „Съвременна българска драматургия“ – Борис Кръстев за „Кулата“ („Театър 199“), Мария Страшилова – за „Кино „Лента“ (кино „Влайкова“), и Теа Денолюбова за „Боже мой“ (Народен театър „Иван Вазов“).

За водеща женска роля – Климентина Фърцова за ролята ѝ на Алис в „Отблизо“ от Патрик Марбър (драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив), Мария Стефанова за ролята ѝ на Розовата дама в „Оскар и розовата дама“ от Ерик-Еманюел Шмит („Театър 199“) и Радена Вълканова за ролята ѝ на Путин в „Хага“ от Саша Денисова (Народен театър „Иван Вазов“).

За водеща мъжка роля – Александър Тонев за ролята му на Михаил Василиевич Платонов в „Платонoff“ от А. П. Чехов („Сфумато"), Йордан Ръсин за ролята му на Принцът в „Кулата“ от Борис Кръстев („Театър 199“) и Константин Соколов за ролята му на Петър в „Ботушът“ от Лило Петров (драматичен театър „Стоян Бъчваров“ – Варна).

За моноспектакъл – „Докато смъртта ме раздели“ от Дъг Райт, „Луцифер“ от Хосе Варлета и Prima Facie от Сузи Милър.

За режисура – Анастасия Събева за „Крали Марко – последната балканска легенда“ от Владимир Левчев (Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе), Валерия Вълчева за „Замъкът” по Франц Кафка (музей „Земята и хората“) и Веселка Кунчева за „Преображението“ от Франц Кафка (Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград).

За най-добро представление – „Крали Марко - последната балканска легенда“, „Красива птичка с цвят зелен“ по Карло Гоци (реж. Анастасия Събева, драматичен театър „Гео Милев” – Стара Загора и Държавна опера – Стара Загора) и „Преображението“ от Франц Кафка (реж. Веселка Кунчева, драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград).

За изгряваща звезда са номинирани Калоян Желев (за ролята Кристофър Буун в „Странна случка с куче през нощта“ по романа на Марк Хадън, драматичен театър „Сава Огнянов“– Русе), сдружение „Шум и бяс“ за „Кино „Лента“ от Мария Страшилова (кино „Влайкова“) и Теодор Ненов за ролята на Грегор Замза в „преображението“ по Франц Кафка (драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград).

За поддържаща женска роля – Александра Василева за ролите на библиотекарката, медицинска сестра и Персефона в „Петрови в грипа и около него“ по Алексей Салников (Народен театър „Иван Вазов“), Илиана Коджабашева за ролята на Маргарита Симонян в „Хага“ от Саша Денисова (Народен театър „Иван Вазов“) и Маргита Гошева за ролята на Пития в „Едип и пророците" по Софокъл (театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив).

Снимки: БТА

За поддържаща мъжка роля – Иван Николов за ролите на Леонардо, Игор и издателят в „Петрови в грипа и около него“ по Алексей Салников (Народен театър „Иван Вазов“) и ролята на Николай Иванович в „Платонoff“ от А. П. Чехов („Сфумато"), Нено Койнарски за ролята на Осип в „Платонoff“ и Недялко Стефанов за ролята на Симеон в „Ботушът“ от Лило Петров (драматичен театър „Стоян Бъчваров“ – Варна).

За сценография – Мариета Голомехова за „Портретът на Дориан Грей" от Оскар Уайлд (драматичен театър „Рачо Стоянов" – Габрово) и за „Преображението“ по Франц Кафка, (драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград), Мира Каланова за "Едип и пророците" по Софокъл (драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив) и Теодора Лазарова за „Красива птичка с цвят зелен“ по Карло Гоци (драматичен театър „Гео Милев” – Стара Загора, и Държавна опера – Стара Загора).

За костюмография – Елена Нацариду за „Крали Марко – последната балканска легенда“ от Владимир Левчев (драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе), Мариета Голомехова за „Портретът На Дориан Грей" от Оскар Уайлд (драматичен театър „Рачо Стоянов" – Габрово и за „Преображението“ по Франц Кафка (драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград) и Свила Величкова за „Опасни Връзки“ от Шодерло дьо Лакло (Младежки театър).

За театрална музика – Владимир Ампов-Графа за „Пипи Дългото чорапче“ от Астрид Линдгрен (Младежки театър), Емилиян Гацов-Елби за „Игри в задния двор“ (театър „София“) и Милен Апостолов за „Портретът на Дориан Грей“ и „Преображението“.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Стана ясен жребия за осминафиналите на "Били Джийн Кинг къп"
Стана ясен жребия за осминафиналите на "Били Джийн Кинг къп"
Един Терзич: Целта ни е да вземем леко предимство в първия мач с ПСЖ
Един Терзич: Целта ни е да вземем леко предимство в първия мач с ПСЖ