НОВИНИ

Освободените руски опозиционери искат да се върнат в родината си

Теодора Гатева
от Теодора Гатева
19:40, 04.08.2024
Чете се за: 04:12 мин.
По света
Снимка:
Слушай новината

Три дни след историческия обмен на затворници между Русия и още шест държави, част от свободните руски опозиционери вече планират как активно да се включат в работата на колегите си. Всички искат да се върнат в Русия, но са наясно какви ще бъдат последствията. Още за първите им дни като свободни граждани, за условията по сделката за размяна и защо тя предизвика недоволство в Германия?

Въпреки че ние на практика сме депортирани от страната си, една от основните теми на разговорите по време на пътуването ни беше именно връщането в Русия, казва един от освободените руски опозиционери Андрей Пивоваров.

"Според закона, ние сме свободни, нямаме присъди, обвинения, забрани. Но, както и Владимир Кара-Мурза, а и останалите, казаха - ясно е, че няма да ни позволят, нищо, че искаме", отбеляза Андрей Пивоваров, опозиционер, "Отворена Русия".

Няма някой, който да не е засегнат от войната. Подкрепата е само на думи, казва още опозиционерът.

"И, струва ми се, нашата задача е да разработим и да предложим такива стъпки на хората, приемливи за тях и без рискове, които да доведат до промяна на ситуацията", допълва Пивоваров.

"Никога не съм искал да бъда част от никакъв обмен", категоричен е друг руски опозиционер Иля Яшин.

"Чувствата ми са смесени - от една страна - няма да си кривя душата, съм щастлив, че дишам свободно. Радвам се да видя приятелите си, огромният брой хора, които ми съчувстват и симпатизират. Много съм радостен, че за първи път от много време ще видя родителите си. В същото време ми е много тежко емоционално. Защото разбирам, че цената на моята свобода е освобождаването на убиец, на човек, който е извършил истинско, кърваво престъпление, възможно и да не е единствено", заяви Иля Яшин, опозиционер.

Няма съвсем конкретни планове за бъдещето си, но ще продължи да осъжда войната в Украйна и ще се включи и в борбата за освобождаване на още политически затворници.

"Гледам на това, което се случва в Украйна, като борба между доброто и злото, като противопоставяне между свободата и тиранията, между прогреса и мракобесието. Фронтът на тази борба - за съжаление, минава през Украйна. Западните държави - независимо от конюнктурата, независимо от това кой е на власт, трябва да не предават Украйна. Защото ако Путин погълне Украйна, ако му бъде разрешено да я погълне, той ще продължи и нататък", смята Яшин.

В социалните мрежи се появи и първата снимка на Владимир Кара-Мурза и семейството му. Той беше осъден на 25 години за държавна измяна.

Според разследващия журналист Христо Грозев ще има още подобни споразумения за обмен между Русия и Запада. В Германия се чуват и много критики за решението да бъде освободен полковникът от ФСБ - Вадим Красиков, осъден на доживотен затвор за убийство. Все повече руски активисти, които живеят в Европа, получават предупреждения от полицията да внимават. Според експерти и анализатори, Кремъл затяга хватката около опозицията в имиграция.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Американката Кристен Фоукнър спечели олимпийската титла в колоезденето на шосе при жените
Американката Кристен Фоукнър спечели олимпийската титла в колоезденето на шосе при жените
Цанко Арнаудов - българският гюлетласкач, който представя Португалия в Париж 2024 (ВИДЕО)
Цанко Арнаудов - българският гюлетласкач, който представя Португалия в Париж 2024 (ВИДЕО)