Правителството обяви, че част от проектите са неизпълними и ситуацията е изключително тревожна
Половината от средствата, които държавата ни трябва да получи по ПВУ са в риск. За това съобщи след правителственото заседание вицепремиерът Томислав Дончев. До две седмици ще бъде готов пълният анализ за броя на проектите, от които трябва да се откажем до крайния срок на изпълнение на ПВУ, който изтича август догодина.
Изключително тревожна - така определи ситуацията в момента вицепремиерът Томислав Донченв. От първото плащане по ПВУ за 2 млрд. и половина сме усвоили едва половината и парите ще стигнат до септември.
Второто плащане за 653 милиона евро ще ни бъде отказано със сигурност, въпреки че България е изпълнила 85 процента от реформите по него, категоричен е Дончев.
снимка: БГНЕС
Томислав Дончев - вицепремиер:
"Крайния срок за извършване на плащания по националния план е август догодина. И при разговорите с комисията стана безпощадно ясно, че това е краен срок. Точка.След тази дата разходите не са допустими. Ако има предвидени плащания за септември, октомври - те се покриват от бюджета".
До момента за 4 години са разплатени само 10 процента от ПВУ, което прави невъзможно за оставащата година и половина да се платят останалите 90%. Затова и след разговор с еврокомисията е взето решение част от проектите в плана да отпаднат след съответния анализ
"Ако те не отпаднат сега - те фактически ще останат да бъдат финансирани от националния бюджет, което ще генерира екстремен риск от дефицит през 2026 година".
Критерият ще бъде не дали е важен даден проект, а дали е започнало изпълнението му, и дали по него има проведена обществена поръчка, защото ако такава към момента няма, шансът да бъде реализиран до август догодина е нула.
"И да не бъдем разбрани криво - ще бъдем амбициозни и ще се опитаме да направим всички реформи и да спасим част от финансирането, но в същото време ще бъдем достатъчно отговорни, за да не се налага да си плащаме половината пари по плана от нашия бюджет, което ще бъде тотална бюджетна катастрофа".
Анализът на Министерството на финансите показва, че има 7 проекта, които няма как да бъдат реализирани до 31 август догодина, коментира финансовият министър Теменужка Петкова. Има и 15 инвестиции, които също са с ниска опция за реализация.
Теменужка Петкова - министър на финансите: "Това, върху което работим в момента е да прецизираме всеки един проект. Там, където можем да спасим определени етапи и цели от съответната инвестиция ще го направим".
Престъпно бездействие -така регионалният министър Иван Иванов определи забавянето по програмата за саниране. Транспортният министър Гроздан Караджов пък изрази надежда да се спаси закупуването на 35 влака, както и да се осигурят средства за широколентов достъп.
Според енергийния министър планът за възстановяване и устойчивост, който е подаден от редовното правителство на Кирил Петков в частта енергетика е неизпълним. Причините: предвидените реформи застрашават енергийната сигурност и противоречат на националния интерес - като изваждането на енергийния електросистемен оператор и Булгартарс газ от енергийния холдинг.
Жечо Станков - министър на енергетиката: "На второ място извънредно поетият ангажимент от правителството Петков за намаляване на 40 процента в емисиите на вътрешните централи - няма ангажимент в нито един регламент и директива, изкуствено поет ангажимент".
Последваха остри реакции на опозицията в парламента. От ПП-ДБ атакуваха, че средствата по второто плащане от ПВУ са застрашени реформите, от които се отказаха от ГЕРБ и неприемането на законите за личния фалит, за защита на лица подали сигнали за корупция и за избора на независимо ръководство на антикорупционната комисия.
Асен Василев - ПП-ДБ: "Току що разбрахме, че правителството няма намерение да изпълни реформите, които са необходими за второ плащане. Това са, знаете, трите антикорупционни закона. Това поставя под риск изпълнението на целия ПВУ. Знаете, че планът беше договорен с ЕК по времето на правителството Петков".
"Истинският въпрос тук е защо кабинетът не иска да приеме антикорупционното законодателство и тези средства да влязат в българската икономика при условие, че вече има договорени проекти за 11,7 млрд. Това са санирането, това са влаковете, това са медицинските хеликоптери, които единият вече дойде, още два ще дойдат, това са средства за енергетика, за да може енергетиката да се преструктурира по правилния начин, това са средства за стем кабинетите".
Последва и отговор на Томислав Дончев. Призова сложните въпроси да не се свеждат до прости клишета. Отново подчерта, че Еврокомисията е информирала, че няма да получим парите по второто плащане по искане още 23 година, защото сме изпълнили само 85 процента от реформите. Правителството обаче няма да се откаже да опита да спаси каквото може.
"Оттук имаме 6 месечен срок - до края на август тази година да рестартираме процеса по приемане на законите в НС и това ще бъде направено, опитвайки се да спасим, колкото може повече по второ плащане. Това е моята позиция и на ПГ. И това не е нещо ново. И тук всякакви спекулации по темата са изключително неуместни, включително и по темата корупция, защото законът за противодействие на корупция е приет с подкрепата на ГЕРБ".
Причината някои закони да не бъдат подкрепени като този за личния фалит например не е липсата на желание за борба с корупцията, а защото е лош, коментира още Дончев. Сега е преработен и ще бъде приет. Много по-големи според него обаче са проблемите в реформите в енергетиката, а не тези в антикорупционните закони.