НОВИНИ

Подобряват системата за предизвестяване на наводнения в Бургас

bnt avatar logo
от БНТ
17:22, 22.01.2021
Чете се за: 03:52 мин.
Регионални
Слушай новината

След продължилите няколко денонощия обилни валежи в Бургас и региона миналата седмица едно нещо за пореден път стана ясно. Системата за ранно оповестяване при наводнения на морската община доказа своята ефективност и не се стигна до сериозно водно бедствие.

Сега Община Бургас е решила да подобри системата за наблюдение на водите, като по този начин гарантира сигурността на своите жители в случаи на обилни валежи.

Само преди седмица Бургас и областта бяха спасени от водно бедствие. Това се случи благодарение на системата за ранно оповестяване от риск от наводнения, която Общината изгради преди 4 години. Така бързата реакция на екипите спаси 20 семейства от местността Черниците, заради повишените нива на река Маринка.

Такава системата обаче не е изградена в районите, които останаха под вода след последните обилни валежи. Затова Общината започва поетапно да монтира датчици на най-рисковите места.

"Срещу природните бедствия никой не може да се противопостави - неочаквана работа. Жалко за хората, които понесоха щети. Специално за Общината - каквото можа го направи, проследи цялата ситуация и където можеше - помогна", каза Кирил Бъклев.

"Изключително сме доволни от резултатите и работата на нашата система. Още в 3 квартала ще въведем такива датчици и сензори. На самото Ченгене скеле на 2 места ще сложим - пристанището и във вътрешната част на река Отманлийска. Освен да следим нивото на водата, ще сложим и датчици, които да засичат количеството валежи, а на пристанищната част е има нови датчици, които да мерят силата на вятъра и морската вълна", каза кметът на Община Бургас Димитър Николов.

Информационни датчици за следене нивото на язовири и реки ще се поставят и в крайните квартали на Бургас.

"В останалите 3 квартала - Горно Езерово, Долно Езерово и Банево ще сложим на двете дерета, където последния ден имахме проблеми с огромното количество вода. С развитието на тази система ние ще имаме още по-добра картина и видимост какво се случва в такива ситуации и ще можем да реагираме", каза кметът на Община Бургас Димитър Николов.

Какво представлява всъщност системата? Денонощно в общинския център за видеонаблюдение се следят 12 реки и 7 язовира, при които има инсталирани датчици, отчитащи нивата им. Дежурните в центъра имат и пряко наблюдение чрез видеокамери в районите. Така се избегна практиката отпреди мобилни екипи да ходят на терен и тепърва да отчитат данни при силни валежи.

"Сега водата се е оттекла по-бързо. Тогава 2017 г. беше по-малко наводнението отсега според мен", каза Чавдар Николов.

До създаването на системата за ранно оповестяване се стигна след големите наводнения през 2017 година в Бургаска област. Тогава имаше три жертви, а десетки семейства изгубиха домовете си.

Автор: Елеана Цанова

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Де Бройне извън терена поне за месец
Де Бройне извън терена поне за месец
София Годжа с трета победа за сезона в спускането
София Годжа с трета победа за сезона в спускането