ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Преговорите за ТЕЦ "Марица изток 2" продължават

Чете се за: 02:27 мин.
Икономика
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БГНЕС
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Преговорите за спасяване на държавния ТЕЦ "Марица изток 2" продължават и утре, научи "По света и у нас".

      В Министерството на енергетиката ще се проведе среща в широк формат между синдикати, представители на Комисията за енергийно и водно регулиране и ръководството на държавната централа.

      Целта на срещата е да се намери вариант да бъде спасено поне краткосрочно дружеството.

      Според последните разчети на енергийния регулатор, централата е извадена от енергийния микс на страната и няма да продава ток на регулирания пазар. Това е пазарът на ток за битовите потребители.

      В същото време обаче, ако не продава ток за бита, ТЕЦ "Марица изток 2" трябва да спре работа. Причината - предлаганата електроенергия не е конкурентоспособна и не може да бъде продавана на свободния пазар.

      Днес бяха проведени две срещи по темата. Първо в Министерския съвет по предложение на синдикатите се състоя среща между тях, премиера Стефан Янев и служебните министри на енергетиката Андрей Живков и на труда и социалната политика Гълъб Донев. На срещата енергийният министър е поел ангажимента, да издаде заповед, с която ТЕЦ "Марица изток 2" отново ще продава ток за бита, за да бъде спасена.

      След като срещата се проведе, министрите и синдикатите отидоха на среща в Комисията за енергийно и водно регулиране. Договорка обаче не е била постигната. Целта е хем да бъде продаван ток от държавната централа за бита, хем това да не доведе до поскъпване на електроенергията с повече от предвидените 3% от 1 юли.

      В дългосрочен план министерството на енергетиката има идея да включи централата и целият комплекс "Марица изток", който обхваща и въглищните мини в района, в плана за възстановяване и развитие.

      Така централите от региона могат да получат финансиране от Европейския съюз, за да преминат плавно към друг вид гориво. На първият етап се предвижда централата, ако е възможно, да премине на природен газ.

      Свързани статии:

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?