ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Президентът за войната в Украйна: Европа трябва да е водеща в мирния процес

Чете се за: 05:37 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БТА
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      За намиране на мирно решение в Украйна се обяви президентът Румен Радев и призова Европа да подкрепи усилията на САЩ в тази посока. Той се обърна с остър тон към политиците у нас, които призовават за участие в бъдещи мироопазващи сили в Украйна след края на войната и разкритикува проектобюджета в частта му за отбрана.

      Държавният глава призова Брюксел да влезе в крак с променената геополитическа ситуация, наложена от администрацията в Белия дом по въпроса за Украйна.

      Румен Радев - президент на Република България:
      "САЩ настояват за бързо урегулиране на този конфликт със средствата на дипломацията. Още повече разрушения и опустошения на Украйна, които накрая Европа ще трябва да плаща. Европа е най-заинтересована да участва в мирния процес и да бъде водеща, защото тя ще възстановява Украйна.Настояването за търсенето на военно решение в този момент е губещо и би било редно Европа да подкрепи усилията на САЩ за намиране на мирно решение. На хоризонта все повече назрява дебатът за евентуално префокусиране на САЩ от евроатлантическото пространство към Тихоокеанския регион."

      Радев отправи критики и към призивите на някои политици - България да заяви готовност за участие с мироопазващи сили в Украйна след края на войната.

      Румен Радев - президент на Република България:
      "Категорично се обявих против изпращане на български войски в Украйна под каквато и да е форма. Виждам, че някои политици се правят на герои и с охота са готови да харижат наши военнослужещи за тази мисия, без да са напълно наясно какъв ще е характерът на тези мирни споразумения, какъв ще е неговият обхват и какъв ще бъде рискът. Защото тези хора никога никога не са рискували собствения си живот и няма да го направят."

      Радев обясни, че новата среда за сигурност налага още по-тежки изисквания пред армиите в НАТО.

      Румен Радев - президент на Република България:
      "Ако досега се уповавахме на член 5-и от Вашингтонския договор, то занапред трябва да мислим и за член 3-ти. Тоест всяка държава да гради собствен отбранителен капацитет – както в национален, така и в коалиционен формат."

      Президентът призова за изработване на нови стратегически документи.

      Румен Радев - президент на Република България:
      "И стратегията за национална сигурност и националната отбранителна стратегия вече не са актуални. Стратегическият преглед на отбраната, който така и не беше завършен в цялост, вече е извън тези нови реалности и се налага тяхното спешно актуализиране."

      Министърът на отбраната Атанас Запрянов не се съгласи и обясни, че ще се извърши стратегически преглед на военните способности.

      Атанас Запрянов - министър на отбраната:
      "Няма нужда да правим преглед на отбраната. Това е много широко усилие, което програма 2032 показва, че валидно, тоест нейните оценки са валидни. Трябва да направим настройка."

      Радев разкритикува и проектобюджета в частта му за отбрана.

      Румен Радев - президент на Република България:
      "Тази година не може да продължи темпът на модернизацията, който е включен в плана за модернизацията, поради това, че няма средства за следващи договори. 2,5% от БВП не е някакъв предел – напротив, това е началото на увеличаване на разходите за отбрана и най-важното хората в отбраната."

      Темата за задължителното военно обучение на населението трябва да намери решение, посочи президентът.

      Румен Радев - президент на Република България:
      "Мобилизационният резерв непрекъснато се стеснява и трябва да намерим някакви форми за начално военно обучение. Дали ще бъдат в училищата – въпросът е българите, в случай на необходимост, да могат да защитят страната си."

      Запрянов обясни, че Министерството на отбраната е предложило в управленската програма МВР, НСО и съдебната охрана да преминават задължителна военна подготовка, но една от партиите в управляващото мнозинство се е обявила против.

      Атанас Запрянов - министър на отбраната:
      "Освен че има несъгласие от една от политическите сили, имаме несъгласие от едно ведомство. Ако трябва да бъдем честни, не срещаме разбиране от МВР."

      Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов определи 2024 г. като тежка, но успешна за Българската армия. Той подчерта, че повишаването на възнагражденията на военнослужещите вече дава положителен ефект, като се констатира увеличен интерес към военната професия.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?