"Вече сме в четвъртата вълна на пандемията, в нейното начало", заяви пред БНР епидемиологът проф. Мира Кожухарова, съветник на министъра на здравеопазването Стойчо Кацаров.
Тя уточни, че над 4% положителни проби вече е сигнал за развитие на епидемична вълна.
"Разчитаме да е поне по-краткотрайна тази вълна. Броят на хората, които имат имунитет има значение върху интензивността", обясни епидемиологът.
Тя отново подчерта, че по-млади хора са засегнати от COVID-19 при настоящата вълна.
"Все още няма данни за тежко протичане при деца и млади хора", поясни професорката.
По думите на проф. Кожухарова разполагаме с възможно най-сигурното средство срещу Делта варианта - ваксините:
"Наличните към момента ваксини се оказва, че са ефективни. Така че имаме в ръцете си едно реално, а не имагинерно средство за повлияване на епидемията".
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море – анализ на пробите
Scorpions отбелязва 60 години от създаването си с юбилейно шоу тази вечер в София
Вентилаторите са полезни, но при екстремна жега могат да имат обратен ефект
Да пораснеш в интензивното: Бебе живя половин година в реанимацията на "Майчин дом"
Почти 30° тази нощ в Германия: Спряха трамваите в Лайпциг, след като жегата разтопи релсите