Повече от 8 млн. души са диагностицирани с туберкулоза през миналата година по данни на Световната здравна организация, съобщи АП. Това е най-високият брой, регистриран за една година, откакто здравната агенция на ООН е започнала да води статистика.
Около 1,25 млн. души са починали от туберкулоза през миналата година, се казва в новия доклад, като се добавя, че тази болест вероятно се е върнала на първо място по смъртност сред инфекциозните заболявания в света, след като беше временно изместена от COVID-19 по време на пандемията. Смъртните случаи от туберкулоза са почти два пъти повече от броя на хората, убити от ХИВ през 2023 г.
Световната здравна организация заяви, че туберкулозата продължава да засяга предимно хората в Югоизточна Азия, Африка и западната част на Тихия океан. На Индия, Индонезия, Китай, Филипините и Пакистан се падат повече от половината от случаите в света.
"Фактът, че туберкулозата все още убива и разболява толкова много хора, е възмутителен, след като разполагаме с инструменти за нейното предотвратяване, откриване и лечение", заяви генералният директор на организацията Тедрос Аданом Гебрейесус.
Смъртните случаи от туберкулоза обаче продължават да намаляват в световен мащаб, а броят на новозаразените хора започва да се стабилизира. Агенцията отбеляза, че от 400 000 души, за които се предполага, че са имали резистентна на лекарства туберкулоза през миналата година, по-малко от половината са били диагностицирани и лекувани.
Туберкулозата се причинява от бактерии, които се пренасят по въздушно-капков път и засягат предимно белите дробове. Смята се, че приблизително една четвърт от населението на света има туберкулоза, но само около 5 - 10% от тях развиват симптоми.