ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Събитията на 2023: Какво се случи през декември (Видео)

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:47 мин.
У нас
Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Слушай новината

Политически скандали, стигащи дори до физически сблъсъци между избраниците на народа, доминираха в новините през декември. Редуваха се с кадри от демонтирането на Паметника на Съветската армия.

Демонтажът внесе допълнително напрежение между партиите, подкрепящи правителството - ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС от една страна, и "Възраждане", "БСП за България" и ИТН от друга.

От опозицията се противопоставиха на преместването на монумента и в знак на протест опитаха да блокират приемането на държавния бюджет и на промените в Конституцията.

В крайна сметка законите бяха приети, а демонтажът - спрян от съда, но след като вече беше премахната най-високата му част.

В последните дни на 2023 г. дойде новината, че България и Румъния ще станат част от шенгенското пространство през 2024, макар първоначално - само по въздух и вода.

Това става възможно след като Нидерландия премахна дългогодишното си вето за членство на България и Румъния в Шенген, а Австрия постигна споразумение със София и Букурещ.

Какво още се случи у нас и по света вижте във видеото

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?