Връщат бялата хартиена рецепта за антибиотици и лекарства за диабет. Предложението на здравното министерство е хартията да се използва само от работещите в центровете за спешна помощ до първи март догодина. Идеята е до тогава здравните власти да осигурят техническа възможност на спешните екипи да предписват лекарства дигитално.
Кирил Аргиров работи във филиала на Спешна помощ в Куклен. Често се налага да предписва лекарства на пациенти от труднодостъпните родопски села. Фелдшерите обаче нямат достъп до Националната здравно-информационна система и на практика не могат да издават електронни рецепти за антибиотици и лекарства за диабет:
"Единственият начин е да препращаме пациента към личния лекар. Той да се оправя вече с изписването на медикаменти".
От здравното министерство обещаха да решат казуса с фелдшерите в кратки срокове. Лекарите от центровете за спешна помощ също не могат да предписват дигитално антибиотици и лекарства за диабет, защото нямат електронни подписи, а в труднодостъпните села има проблеми с интернет връзката.
Кирил Аргиров, ФСМП - Куклен: "Или е много слаб сигнала, или въобще няма сигнал. Ние не може да се свържем с колегите дори да стане някакъв инцидент. Аз не казвам, че безразборно трябва да се изписват антибиотици, но има ситуации, в които трябва. Но тази възможност е отнета."
Светослав Крумов - главен секретар на Българския фармацевтичен съюз: "Няма нито една насока или ръководство, както се казва, които да изискват назначаване на подобен тип терапия в линейката."
От здравното министерство предлагат хартиената рецепта да остане само за спешните екипи до 1 март догодина.
Светослав Крумов - главен секретар на Българския фармацевтичен съюз: "Абсолютно се оставя вратичка за злоупотреби и дори и да няма злоупотреби, няма никакъв контрол върху предписването и отпускането."
За да няма злоупотреби, фармацевтите задължително трябва да проверят дали рецептата е издадена от работещ в Спешна помощ. За целта ще бъде изготвен списък, който ще е достъпен онлайн.
Светослав Крумов - главен секретар на Българския фармацевтичен съюз: "Тези медицински лица не работят само в спешните центрове. Те работят и в частни практики и в лечебни заведения. Как в аптеката може да се разграничи дали тази рецепта е издадена в условията на оказване на спешна медицинска помощ. Абсолютно."
Спешни медици обясняват, че работата им е да транспортират пациенти в тежко състояние до болница, и не се налага да изписват терапия. Окончателно решение на здравното министерство за частично връщане на хартиената рецепта се очаква през ноември.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok