ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
"Трудът в медиите има стойност": БНТ, БНР и БТА...
Чете се за: 06:00 мин.
Метрото в София няма да спира да се движи
Чете се за: 01:12 мин.
Блокада, ден 2: Ще бъдат ли изпълнени исканията на...
Чете се за: 01:50 мин.

ЗАПАЗЕНИ

бнт протест

Семейство плаща по-висока такса смет в Пернишко, отколкото за дома си в Швейцария

Чете се за: 04:22 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Непосилна такса смет може да принуди Дом за възрастни хора да затвори врати. Случаят идва от село Подгорие, а задълженията на Дома към община Костенец възлизат на над 38 000 лева. Проблем с увеличението на такса смет има и в Пернишко, където се оказва, че семейство плаща по-висока такса смет, отколкото за дома си в Швейцария.

      През 2016 г. София Мирчева се връща в България след 20-годишен престой в Белгия. Израснала в близост до село Подгорие, тя решава да купи сградата на старото училище в селото и да я превърне в дом за възрастни хора по всички европейски стандарти.

      "За 2020 година такса смет е 6200 лева, 2021 година на същата оценка и данъчна основа таксата смет става 9600. Ние имаме един бобър и той ни стига да поема нашите отпадъци", обясни собственичката.

      При определянето на такса смет на база данъчната оценка на имота и постоянно растящи ставки, София стига и до запор на сметките на Дома заради натрупани задължения.

      БНТ: Има ли вариант, в който такса смет не се определя на база данъчна оценка?

      "Не, няма такъв вариант. Държа да отбележа, че този начин на изчисление е проверен и от Сметната палата и е абсолютно точен. Той е съобразен с българското законодателство", каза началник отдел "Местни данъци и такси" към община Костенец Мариета Дакова.

      А според сметките на община Костенец разходите ѝ за събиране и обезвреждане на боклука и почистване на общината са нараснали само за една година с 400 000 лева, което е обяснението на общината за вдигане на таксата смет. Това обаче не е изолиран случай, тъй като тази година се наложи и на община Перник да вдигне таксата смет за селата в общината.

      "Община Перник никога не е правила правилна и истинска план-сметка. Само че ние, хитрувайки, сме поставили пред риск община Перник да изпадне в много интересна ситуация. Защото клетка 1 на нашето регионално сметище е вече пълна и община Перник трябва да изгради клетка 2 - тя е около 3,5 млн. Ние трябва да изградим и площадка за едрогабаритни отпадъци, защото всички знаем как в околностите на Перник постоянно се появяват едни незаконни сметища. Първият етап ще струва 750 000 лева", обясни кметът на общината Станислав Владимиров.

      А реалната план-сметка означава и 9 пъти увеличение на такса смет за селата. Което пък води до парадоксална ситуация - семейство Ланге, което разделя времето и боклука си между пернишкото село Кладница и Швейцария, плаща по-висока такса смет тук, отколкото в една от най-богатите страни в света.

      "Там разделяме разделно, но има и смисъл. Целият боклук, който е много малко, ние имаме там около 235 литрови плика на седмица. За тях плащаме годишно около 500 лева. Един имот, който е зелена ливада в Драгичево, за него тази година плащаме 1000 лева такса смет", разказа Елизабет Ланге.

      Условия за ефективно разделно събиране на боклука обаче не е създала нито община Костенец, нито община Перник. Както и почти нито една община в цяла България.

      Свързани статии:

      Колко ни струва "евтината" такса смет?
      Колко ни струва "евтината" такса смет?
      Чете се за: 07:27 мин.

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?