ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Шест златни правила по пътя към Висшата лига

Довечера Шефийлд Юнайтед ще направи всичко по силите си да отстрани Бристол Сити и да довърши започнатото преди 3 дни, а утре ще разбере и съперника си след реванша между Ковънтри и Съндърланд.

Висша лига: Уулвърхямптън - Манчестър Юнайтед
Снимка: БТА

Наричат финалния плейоф за влизане във Висшата лига „най-скъпия мач във футбола“. Всяка година в края на май един отбор успява да завърши изключително тежкия сезон благополучно и след ситото на баражите да си проправи път към най-горната дивизия в Англия, което му осигурява такива постъпления във финансов план, че сякаш за 90 минути удряш няколко пъти джакпота от лотарията.

Да, факт е, че в два поредни сезона от Висшата лига изпадат същите три отбора, които са успели да се изкачат от Чемпиъншип и разликата започва да се увеличава все повече и повече, но това не означава, че тимовете не са амбицирани да се наместят сред 20-те най-добри на Острова и през седмица да играят я с Ливърпул, я с Ман Сити, я с Челси и Арсенал. Да разгледаме тогава каква е формулата, каква е тайната на това да успееш да преминеш през плейофите. Какво ни показват цифрите и кой трябва да е най-привилегирован от участието ви в баражите?

Довечера Шефийлд Юнайтед ще направи всичко по силите си да отстрани Бристол Сити и да довърши започнатото преди 3 дни, а утре ще разбере и съперника си след реванша между Ковънтри и Съндърланд. Ето шест златни правила, които могат да те отведат до Висшата лига, като за справка използваме последните 20 години:

1. Не бъди първи по Коледа. В историята три отбора са били първи на Боксинг Дей в Чемпиъншип и впоследствие са изпускали директната промоция. И трите впоследствие не успяват да преминат през плейофите. През 2005 това се случва с Ипсуич, който е първи по Коледа с 49 точки, но завършва шести в крайното класиране, а на баражите губи от Уест Хем. Същата съдба сполита Уотфорд през 2008 и Лийдс през 2018, които тогава завършиха трети и отстъпиха на Дарби Каунти в баража. Ако тази статистика е предсказание, то по-добре Шефийлд Юнайтед да не хранят особено големи надежди за влизане във Висшата лига, защото бяха първи в края на декември.

2. Не бъди шести на Нова година. В историята има седем случая, в които даден тим е бил шести на 1 януари, после е успявал да се класира за плейофите, но не печели промоция. Това са Шефийлд Юнайтед през 2009, Уотфорд през 2013, Брентфорд през 2015, Шефийлд Уензди през 2017, Дарби Каунти през 2019, Хъфърсфийлд през 2022 и Съндърланд през 2023. Тази година няма опасност някой да пострада по същия начин, защото тимът, който беше шести в началото на годината – Уест Бромич – изобщо не се класира за баражите.

3. Спечели между 4 и 13 точки в последните 5 кръга на редовния сезон. Винаги формата на даден отбор се обсъжда, когато започнат плейофите. Всеки един отбор, успявал да стигне до Висшата лига през плейофите, е печелил между 4 и 13 от последните 15 възможни точки в Чемпиъншип. В 45% от случаите отборът-победител е завоювал 10 точки. Това никак не е добре за Съндърланд, защото „черните котки“ загубиха последните си 5 мача в шампионата. Упс.

4. Приключи сезона с актив между 70 и 88 точки. Само 4 отбора в историята са се класирали за плейофите с по-скромен или по-могъщ точков актив в края на кампанията. Това са Лийдс през миналия сезон с 90 точки, Брайтън през 2016 с 89, Съндърланд през 2023 с 69 и Лестър през 2013 с 68 точки. Излишно е да казвам, че и четирите се провалят в мисията си да останат последния оцелял след баражите. Тук връщаме надеждите на Съндърланд, защото това е единственият от тимовете тази година с актив между 70 и 88 точки. Йес.

5. Не вкарвай 2, 4, 10, 12, 13 или 15 гола в последните си 5 мача от редовния сезон. Тук вече навлизаме в сериозната математика, но истината е, че 25 отбора от 2004 насам са отбелязвали 2,4, 10, 12, 13 или 15 гола в последните си 5 срещи и нито един не се е класирал за Висшата лига. През тази година нито един от четирите кандидати за слава не попада в тази графа, така че могат да дишат една идея по-смело.

6. Не мисли за класирането в редовния сезон. Да, вероятно на теория е по-престижно да приключиш на трето, вместо на шесто място, но това класиране няма никаква стойност в плейофите, където всички започва от начало. 45% от съставите, които завършват на трето място, успяват да прескочат плейофите – 9 от 20 в нашата извадка. Само два пъти в последните 20 години отборът, завършил шести, после успява да се изкачи до лигата на майсторите, като това са Уест Хем през 2005 и Блекпул през 2010, така че вече 15 години нямаме подобен развой. На всичкото отгоре 17 от 20-те отбора, които завършват шести в последните две десетилетия, отпадат още на полуфиналния плейоф. Което ще се случи по всяка вероятност и с Бристол Сити тази вечер.

Последвайте ни

Гледайте НА ЖИВО спорт безплатно на:

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?