ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
"Трудът в медиите има стойност": БНТ, БНР и БТА...
Чете се за: 06:00 мин.
Метрото в София няма да спира да се движи
Чете се за: 01:12 мин.
Блокада, ден 2: Ще бъдат ли изпълнени исканията на...
Чете се за: 01:50 мин.

ЗАПАЗЕНИ

бнт протест

След поредния случай на загинал пациент в психиатрична клиника - констатирани ли са нарушения

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 04:52 мин.
У нас

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност 0:00
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Драстични нарушения в наредби и стандарти стоят в основата на инцидента, който стана причина за смъртта на психично болен пациент в една от най-големите болници в страната - "Света Марина" във Варна.

      Това беше потвърдено днес за БНТ от кабинета на омбудсмана, чийто доклад ще бъде официално публикуван до края на седмицата.

      Най-фрапантното - той е бил вързан в нарушение на правилата и е липсвало задължителното постоянно наблюдение.

      Този случай обаче не е изолиран и е пореден в статистиката за нарушения в психиатричните отделения.

      Нарушени са трите основни правила при обездвижване на пациент в психиатрично заведение. Това се потвърждава и от започналото разследване на окръжната прокуратура във Варна, и от доклада, изготвен след внезапна проверка в болница "Света Марина" от специалист по здравни грижи и юристи към институцията на омбудсмана.

      Оттам констатират и друго - близо 25 проверки в наши психиатрии за последните две години показват, че тези проблеми са хронични, а наредбата, която регламентира обездвижването на пациентите в психиатриите, не е достатъчно прецизирана, за да гарантира техните права.

      Това, което се потвърждава и от трагичния случай във Варна, е зависимостта между липсата на достатъчно финансиране, която води до липса на противопожарна сигнализация и достатъчно медицински персонал, а те – до оставянето на обездвижени пациенти без постоянно наблюдение.

      От институцията на омбудсмана смятат, че проблемът може да се реши не само с промени в наредбата – необходимо е да има постоянен граждански контрол и включване на повече институции към постоянната грижа за психично болните, както и по-добро финансиране.

      Проверките в болница "Света Марина" показват, че починалият пациент е бил вързан без да има постоянно наблюдение на състоянието му от медицинска сестра, за четирите психиатрични клиники на болницата е имало само един дежурен лекар по време на пожара, а пожароизвестителна система липсва. Това са основни изисквания по наредба №1 за временното физическо ограничаване на пациентите.

      "В случая с Първа клиника в Многопрофилната болница за активно лечение това не се е случило", заяви д-р Катя Христова, началник на кабинета на институцията на омбудсмана.

      Случаят показва, че законодателството в тази област има нужда от прецизиране.

      "Законно е обездвижването на пациенти, дали в конкретния случай се е налагало такова обездвижване е предмет, който ще установи разследването", допълни Радослав Лазаров, говорител на Окръжна прокуратура – Варна.

      "Наредбата, която указва как да бъде осъществявано временното ограничаване на хора с психични разстройства, е всъщност недостатъчно добре разписана и не гарантира пълноценно правата на тези граждани", поясни д-р Катя Христова, началник на кабинета на институцията на омбудсмана.

      Не е ясно как и защо е възникнал пожарът в стаята на завързания пациент.

      "При огледа на местопроизшествието са намерени останки, парчета от запалка, което дава основание за нас да предположим, че вероятно пострадалият е опитал с нея да се освободи и така е предизвикан пожарът. Категорично заключение в тази насока обаче ще бъде дадено от пожаро-техническата експертиза", заяви Радослав Лазаров, говорител на Окръжна прокуратура – Варна.

      Свои препоръки ще направи и екипът на омбудсмана, като ще ги предостави на здравното министерство, на ресорната парламентарна комисия и на болницата.

      "Ние винаги излизаме с конкретни препоръки, имаме такива, които през годините се повтарят. Предполагаме, че това ще бъде предмет на сериозен дебат, тъй като повтарящите се системни недостатъци водят за съжаление и до загуба на човешки живот", каза още д-р Катя Христова, началник на кабинета на институцията на омбудсмана.

      Ръководството на "Света Марина" ще има едномесечен срок, за да предприеме необходимите действия.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?