ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Служебната власт отпуска допълнително 40,7 милиона лева за висшите училища

Чете се за: 03:00 мин.
У нас

Синдикатите се отказват от планираните протести за 20 май, университетите обаче ще затворят врати

Снимка: БТА
Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Слушай новината

Служебният кабинет отпусна трети транш в рамките на седмица за увеличаване на заплатите в университетите. Синдикатите обявиха, че се отказват от протеста, обявен за 20 май. Но явно в съсловието има разединение, защото въпреки отпуснатите средства - висшите училища ще затворят врати в понеделник.

След като отпусна първо 39 милиона лева за университетските възнаграждения, после още 12 милиона за заплатите на администрацията във ВУЗ-овете, днес служебният кабинет обяви трети транш.

Димитър Главчев, служебен министър-председател: "Беше постигната договореност за още 40,7 млн. да бъдат отпуснати."

Людмила Петкова, служебен министър на финансите: "Постановлението е изготвено и до понеделник на обяд ще бъде прието на подпис."

Именно за понеделник синдикатите в образованието и университетите обявиха протест заради ниските възнаграждения. След срещата с премиера, синдикатите дадоха крачка назад.

Лиляна Вълчева, председател на синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ: "За два дни - 80 млн. няма как да не изкажем благодарност за бързата реакция и за това, че ще успокоим системата, която е много, много напрегната от обиди и от това, че не можем спокойно да работим."

Валери Апостолов, синдикат "Висше образование" към КТ "Подкрепа": "Протестът на този етап се отлага, тъй като първата стъпка е изпълнена. На 20 май няма да има протест."

За втората стъпка обаче синдикатите остават в протестна готовност и настояват до 30 юни, политическите партии да спазят споразумението, което вече е подписано. С него се гарантира, че промените в Закона за висшето образование ще бъдат приложени. Университетите обаче ще протестират и няма да отворят на 20 май. Целта на протеста са реални мерки, поемане на ангажименти и тяхното изпълнение.

Вижте повече в прякото включване на Виктор Борисов

Преди изявленията в Министерския съвет обаче от Съвета на ректорите изпратиха позиция до медиите, в която посочват, че университетите ще останат затворени в понеделник. "Целта на протеста са реални мерки, поемане на ангажименти и тяхното изпълнение", посочват те.

От Съвета на ректорите на извънредно заседание днес са взели решение на 24 май академичната общност да бъде с протестни лентички и настояват за спешна среща след 9 юни с депутатите от следващия парламент.

Последвайте ни

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?