Смесената щафета на САЩ постави нов световен рекорд и спечели титлата на световното по лека атлетика в Будапеща

смесената щафета сащ постави нов световен рекорд спечели титлата световното лека атлетика будапеща
10:20, 20.08.2023
Чете се за: 03:20 мин.

Тимът на САЩ постави нов световен рекорд и спечели титлата в смесената щафета на 4 по 400 метра на световното първенство по лека атлетика в Будапеща, Унгария.

Американците Джъстин Робинсън, Роузи Ефионг, Матю Болинг и Алексис Холмс финишираха за 3:08.80 минути.

Предишното върхово постижение в тази дисциплина също принадлежеше на САЩ от Световното първенство в Катар през 2019 година - 3:09.34 минути.

Второто място зае отборът на Великобритания с 3:11.06 минути, а третата позиция зае Чехия с 3:11.98, което са национални рекорди на двете страни.

Звездата на Нидерландия Фемке Бол падна пет метра преди финала, точно когато изглеждаше, че ще върне златото у дома.

Ключов за победата на американците се оказа спринта на Алексис Холмс, която преследваше Бол плътно и нидерландката падна. Тя изпусна и палката, която сама пресече финалната линия, но без състезателката.

Гудаф Цегай от Етиопия спечели драматично бягането на 10 000 метра за жени, след като водачката в състезанието Сифан Хасан от Нидерландия се спъна и падна около 20 метра преди финала.

Цегай, действащата световна шампионка на 5000 метра, бягаше точно зад Хасан на финалната права и пресече линията с време от 31:27.18 минути, оставяйки зад себе си две свои сънароднички.

Световната рекордьорка и шампионка от Орегон 2022 Летесенбет Гидей завърши втора с 31:28.16, а Еджгайеху Тайе спечели бронза с 31:28.31 минути.

Хасан в крайна сметка се изправи на крака и завърши на 11-о място с 31:53.35. Тя също така ще бяга на 1500 и 5000 метра на Световното първенство. Нидерландката е световна шампионка на 10 000 метра от Доха 2019.

Райън Краузър спечели втората си световна титла в тласкането на гюле.

31-годишният американец пое водачеството още в първия си опит с 22.63 метра и подпечата титлата си с нов рекорд на шампионатите от 23.51 метра.

Краузър, който си беше осигурил златото, излезе в сектора след края на надпреварата, за да се опита да подобри собствения си световен рекорд от 21.56 поставен през май тази година в Лос Анджелис. Той не успя само за 5 сантиметра, изпращайки уреда на 23.51 метра.

Италианецът Леонардо Фабри (Италия) взе среброто с личен рекорд от 22.34 метра, а двукратният световен шампион Джо Ковач (САЩ) се нареди трети с 22.12 метра.

Отбелязахме 120 години от Илинденско-Преображенското въстание на Петрова нива (СНИМКИ)
Килиан Мбапе донесе точка за ПСЖ при визитата на Тулуза, шампионите са все още без победа в Лига 1