В Ню Йорк българският държавен глава Румен Радев отправи молба към иранския президент Масуд Пезешкиан за подкрепа в преговорите за освобождаването на капитана и помощник-капитана на кораба "Галакси Лийдър", задържан край бреговете на Йемен. Двамата разговаряха в рамките на 79-ата сесия на ООН. Румен Радев проведе днес и срещи с представители на американския бизнес.
От Ню Йорк предават специалните ни пратеници Ирина Цонева и Любен Бързаков
На фона на 125 годишна история в двустранните отношения между България и Иран българският президент изрази пред иранския си колега както интереса на страната ни за развитие на двустранното партньорство така и надеждата за помощ за освобождаване на моряците ни на "Галакси Лийдер".
"Много деликатна тема. Работя по нея не само с Иран, но и с всички държавни и правителствени ръководители, с които се срещам. Водим непрекъснато и разговори по телефона. Тази тема е високо в дневния ред на България. Смятам, че в скоро време ще имаме положително решение", подчерта Румен Радев, президент на Република България.
Пред иранския си колега президентът Радев постави и въпроса за оказване на съдействие от страна на Иран за освобождаването на всички заложници на Хамас, пленени при нападението на 7 октомври м.г. Отбеляза и възможността Иран със своето влияние да допринесе за стабилизацията на региона на Близкия изток.
България става все по-видима за бизнеса в Съединените щати и интересът към страната ни расте, особено на фона на сегашната геополитическа ситуация в региона. Това е заключението на българския държавен глава след срещата му с редица представители на водещи американски компании.
"С инвестиране от тяхна страна в България - ние получаваме не само средства, технологии, но и модел за управление на успешен бизнес в България, модел на взаимоотношение на бизнеса с държавата и на бизнеса с обществото", каза президентът Радев.
Той е на мнение, че в скоро време ще бъдат развити редица нови стратегически проекти между България и Съединените щати в сигурността, енергетиката на високите технологии и комуникациите.
В централата на ООН държавният глава разговоря и с генералния секретар на организацията Антонио Гутериш с акцент върху приноса на страната ни за реформите в ООН и факта, че България подкрепя мисията на организацията - политиките на развитието, а не военните конфликти да определят бъдещето на човечеството.