„България може да се гордее със своите велики спортисти, с успешните си олимпийци и със своя олимпийски комитет“, това заяви президентът на Международния олимпийски комитет Томас Бах в речта си на тържеството, отбелязало 100-годишнината на Българския олимпийски комитет.
„Поздравявам и благодаря на Стефка Костадинова – един спортист с изключителна стойност, за всичко което прави във вашата страна, а и като посланик на спорта по света. Под нейно ръководство БОК работи изключително активно и ефективно. Стефка олицетворява описанието на Пиер Де Кубертен за спортиста: скромна, пестелива, неуморна, целеустремена и винаги готова за работа. Тези думи важат и за българите. Вие сте държава с огромни традиции в спорта. 27 години преди основаването на БОК, вие сте сред първите, които възстановиха древната традиция с участието си на първите модерни олимпийски игри в Атина през 1896 г. Вие сте на едно от първите места в света по брой на олимпийски медали на глава от население. Великите спортисти вдъхновяват млади и стари и възпитават в ценности, каквото са и основните олимпийски принципи. Българският олимпийски комитет и олимпийското ви семейство са с важна роля в развитието на олимпизма, а и на световния спорт. Вече 100 години БОК има важната роля да разпространява олимпийските идеи в България. Убеден съм, че можете да сте спокойни за бъдещето на спорта в България. Можете също така да разчитате и на помощта от МОК,“ каза още Томас Бах, преди да благодари на БОК и Стефка Костадинова „за подкрепата на спорта, за това, че БОК е солиден партньор и за 100-годишните приятелства в България“.
След това германецът връчи на Стефка Костадинова като президент на БОК специалния „Трофей на президента на МОК“, който се присъжда изключително рядко и за особени заслуги. Бах припомни и новия девиз на МОК: „По-бързо, по-високо, по-силно, заедно“.
„Дълбок поклон пред всички дали живота си за българския спорт и олимпийското движение у нас. Искам да поздравя хилядите състезатели, треньори, хора от щабовете, ръководители и ветерани. Да благодаря за химна и за родния флаг на върха, за медалите, за паметните триумфи, рекорди и победи. Нашите олимпийци направиха България велика нация в спорта, направиха горди, щастливи и силни милиони сънародници от няколко поколения. Те бяха най-ярките пазители на българщината по цял свят. България е една от 14-те държави, които през 1896 година възстановиха с участието си в Атина олимпийските игри. Днес БОК е уважавана институция със стабилни позиции и авторитет в международното олимпийско семейство, която се ползва с доверие сред спортните и държавни структури в страната. Горди сме с всички тези, които спечелиха 55 титли и общо 230 олимпийски медала. Нашата страна роди герои и събития, записани със златни букви в световната спортна история,“ заяви в посланието си към присъстващите Стефка Костадинова.
Президентът на Република България Румен Радев изтъкна, че страната ни заслужава уважение и респект за постигнатото в спорта.
„Трябва да сме горди с нашите олимпийци и с техните успехи. Стефка Костадинова поведе нашите състезатели с оптимизъм и вяра към Токио и те се върнаха с 6 олимпийски медала, всички спечелени при дамите. Да си пожелаем повече успехи следващата година на олимпиадата в Париж“, каза още Радев, след което връчи на БОК „Почетния знак на президента на Република България“.
Поздравления и благодарност към българските олимпийци изразиха още президентът на Асоциацията на Европейските олимпийски комитети (ЕОС), член на МОК и председател на Гръцкия олимпийски комитет Спирос Капралос, президентът на Световната федерация по борба и член на Изпълкома на МОК Ненад Лалович и министърът на младежта и спорта Весела Лечева. Всички официални гости бяха отличени със специален юбилеен медал „100 години БОК“.
След това Томас Бах и Стефка Костадинова разрязаха огромна торта с надпис „100 години БОК“. Церемонията в Централния Военен клуб бе кулминацията на тържествата, отбелязващи вековния юбилей на БОК. Сред близо 400-те гости бяха стотици олимпийски шампиони и медалисти, изтъкнати треньори, дейци и спортни ръководители, общественици, ветерани и творци.
По-рано през деня Томас Бах се срещна в Президентството с президента на Република България Румен Радев. След това германецът присъства на откриването на откриването на изложбата с уникални снимки и документи от вековната история на БОК. По време на събитието в Градската градина пред Народния театър Стефка Костадинова връчи на Томас Бах факсимиле от безценен документ - Постановление на Министерския съвет от 1896 г., с което България командирова на Олимпиадата в Атина петима спортисти, сред които и единственият ни участвал там - гимнастикът Шарл Шампо. По този начин страната ни става една от 14-те държави, възстановили преди 127 години с участието си в гръцката столица древната традиция и поставили началото на един от най-значимите глобални феномени на днешно време – олимпийските игри.
Също на изложбата в Градската градина кметът на София Йорданка Фандъкова връчи специален приз на президента на МОК. Фандъкова изтъкна ролята на спорта и значението на инициативата „София – европейска столица на спорта“. След това авторите на книгата „България на Олимп“ Владимир Памуков, Тодор Шабански и Бончук Андонов предадоха лично на Томас Бах две копия от изданието – едното лично за него, а другото за съхранение в Олимпийската библиотека в Лозана. Същевременно олимпийската шампионка Ивет Горанова връчи писмо на Томас Бах с апел спортът карате да бъде върнат в олимпийската програма. Президентът на МОК й отговори, че това зависи от Оргкомитета на игрите в лос Анжелис през 2028 г. Германецът получи от доайена на спортната фотография Бончук Андонов и уникална снимка на олимпийските ни шампиони. На въпрос за бъдещето на най-успешните ни спортове щангите и борбата в олимпийската програма Томас Бах отвърна загадъчно „Бъдете спокойни…“ На откриването на изложбата присъстваха редица олимпийски шампиони и медалисти, министърът на младежта и спорта Весела Лечева, генералният секретар на БОК Белчо Горанов, членове на управата на БОК и др.
Утре, четвъртък, в 8.45 ч. Томас Бах ще бъде част от официалните лица, които ще валидират пощенска марка за 100-годишнината на БОК, събитието е в Музея на съобщенията (ул. "Гурко" №6). След това президентът на МОК ще посети за кратко открития наскоро „Олимпийски център“ в Националната спортна академия „Васил Левски“, преди да отпътува от България.
Това е втора визита на Томас Бах в България в качеството му на президент на Международния олимпийски комитет. Преди 5 години той посети страната ни по време на безпрецедентното едновременно домакинство на три световни първенства във водещи олимпийски спортове.
За тържествата по честване 100-годишнината на Българския олимпийски комитет у нас са още и президентът на Асоциацията на Европейските олимпийски комитети (ЕОС), член на МОК и председател на Гръцкия олимпийски комитет Спирос Капралос, генералният секретар на ЕОС Рафаеле Паньоци, президентът на Световната федерация по борба и член на Изпълкома на МОК Ненад Лалович и др.
Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber
Последвайте ни и във Фейсбук, за да сте винаги в час с последните спортни новини
Намерете БНТ в социалните мрежи: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok