Висящият мост над река Дунав при Браила, който е третият по дължина висящ мост в Европа, ще бъде пуснат в експлоатация на 6 юли, съобщи министърът на транспорта и инфраструктурата Сорин Гриндяну.
Строежът на съоръжението започна през 2017 г. В изграждането му са използвани близо 81 000 километра стоманени въжета, а общото тегло на двете основни въжета е 6700 тона. 86 метални сегмента с общо тегло 20 800 тона формират пътното платно, а всеки от тях тежи по 250 тона.
Дължината на моста е 1974 метра, от които 1120 метра е централният отвор. Има и два странични отвора - от 489 метра от страната към град Браила и от 364 метра от страната към град Тулча. Това е третият най-дълъг мост в Европа по отношение на централния отвор и дължината.
Стойността на проекта е 2,375 млрд. леи.

Снимки: БТА
При посещение на обекта министърът на транспорта и инфраструктурата Сорин Гриндяну каза, че строителните работи са почти 100% завършени. Предстои демонтиране на подемни кранове, поради което движението по моста през нощта ще бъде ограничено за известен период от време.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Сръбски студенти протестираха в Нови Сад под лозунга „Отговорността – пътят към справедливостта“.
Блокадата на гръцките фермери: Български превозвачи са сезирали гръцкия главен прокурор
Трети ден протести в Румъния с искане за независимо правосъдие и реформа в съдебната система
Когато тишината проговори: С подкрепата на „Българската Коледа“ 4-годишният Натаниел прави първите си крачки към речта