НОВИНИ

Учени от БАН спасяват рядък вид гризачи

Редкият вид гризач е включен в Червената книга

Йоана Миланова
от Йоана Миланова
20:59, 08.12.2024 (обновена)
Чете се за: 02:35 мин.
У нас
Снимка:
Слушай новината

Учени от БАН с опит да спасят изключително рядък вид гризач, включен в Червената книга. Четири поколения див хамстер вече са развъдени в лаборатория на академията и догодина ще бъдат пуснати на свобода, за да продължат вида.

Див хамстер или черногръд хомяк - симпатичен, но рядък гризач.

"Изключително рядък, може би е най-редкият бозайник в България, който ни е известен досега", заяви Ясен Генсузов, докторант в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН.

И за да бъде спасен учените са заловили четири женски и един мъжки екземпляр с надеждата да продължат вида.

Вече са развъдени над 20 малки, които в момента хибернират.

"Това е зимен сън, но не е класически зимен сън, тоест да спят непробудно, а имат периоди, в които те се събуждат, хранят се, извършват физиологичните нужди и пак заспиват", допълни Ясен Генсузов.

След лабораторията на БАН следващият им и вече постоянен дом ще бъде в площите на Дунавската равнина и Добруджа, където е естественият им хабитат.

"Плановете за следващата година са тези животни, които развъдихме, да ги пуснем в специално обособени и специални местообитания, земеделски площи, където да развият една стабилна популация", коментира Ясен Генсузов, докторант в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН.

Размножаването на хомяците е част от европейски проект за опазването на застрашения ловен сокол. Гризачите са в основата на хранителната верига и важни за оцеляването на вида.

Учените уверяват, че дивият хамстер няма да застраши земеделските площи.

"Те живеят поединично, не живеят на колонии, както горските, полските мишки. Също така те дават по две поколения на година, а всяко едно поколение между 4 и 6 малки. Тоест няма как, въобще не може да се смята този вид за вредител", каза още Ясен Генсузов.

След освобождаването на дивите хамстери екипът ще приложи специални методи, за да предотврати достъпа на хищници до тях, за да ги запази, докато популацията се стабилизира.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Елвира Йоберг спечели масовия старт в Контиолахти по биатлон
Елвира Йоберг спечели масовия старт в Контиолахти по биатлон
Спортни новини 08.12.2024 г., 20:50 ч.
Спортни новини 08.12.2024 г., 20:50 ч.