ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Башар Асад и семейството му са получили убежище в Москва

Чете се за: 07:25 мин.
По света

Клаксони, изстрели, радостни възгласи - така звучи Сирия днес. След 54 години на власт династията Асад вече е в историята

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БТА
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Башар Асад и семейството му са получили убежище в Москва.

      След 54 години на власт династията Асад вече е в историята. Светкавична офанзива на сирийските бунтовници, продължила едва няколко дни, завърши с превземането на Дамаск. Президентът Башар ал Асад е напуснал страната.

      Според руската държава президентът на Сирия е призовал за "мирно предаване на властта". Заявка за такова дойде и от страна на самите бунтовници, но как ще се развие ситуацията в Сирия и задейства ли се домино ефект, в който всички ирански проксита ще бъдат отслабени, предстои да видим.

      Първо пада Хомс. А после и Дамаск. Сирия се събужда в нова реалност - в утрото на 8 декември бунтовниците от групировката Хаят Тахрир ал Шам превземат сирийската столица.

      Това е едно от най-големите ислямистки движения в страната и макар от Вашингтон да ги определят като терористична групировка, засега имат подкрепата на Анкара.

      Бунтовниците нахлуват в сградата на държавната телевизия и лично съобщават новината:

      "Дамаск беше освободен и режимът на тиранина Башар Асад беше свален. Всички затворници бяха освободени. Да живее свободна Сирия".

      След 24 години на власт Башар Асад е напуснал страната. Радари проследяват самолета, на който се предполага, че е бил и той, да излита от Дамаск, след което обаче следите му се губят. От Кремъл все пак потвърдиха - Асад е извън страната, настоял е и за мирно предаване на властта.

      Клаксони, изстрели, радостни възгласи - така звучи Сирия днес.

      "Днес е най-щастливият ден в живота ми. Днес се преродихме. Чуйте какво ви казвам - ние сме братя сирийци, не трябва да позволяваме нито един чужденец да застава по между ни", коментира Халед, жител на Дамаск.

      "Чаках този ден с години. Търпяхме, стискахме зъби и очаквахме само едно - режимът да падне. И ето, че този ден настъпи. От днес сирийците са единни", заяви Натали Хомси.

      С часове на телевизионните екрани беше изписано "Сирийската революция триумфира. Престъпният режим на Асад е свален".

      "Ние - сирийските граждани, независимо какви сме, днес сме обединени и заедно гледаме напред към едно по-добро "утре", към бъдеще, в което несправедливостта и тиранията са заличени".

      Въпреки издадената забрана за атаки срещу правителствени сгради, президентският дворец беше щурмуван и разграбен. Последва го централната банка. По нареждане на бунтовниците, временно на поста си остава премиерът Ал Джалали.

      "Готови сме на сътрудничество с всяко ново ръководство, избрано от сирийския народ, предоставяйки всичко необходимо за плавно предаване на властта", допълни Мохамед ал Джалали, премиер на Сирия.

      Сирия е свободна - това повтаряха през целия ден сирийците. В сила, обаче, е полицейски час - от 16:00 до 5 сутринта. Как планират да управляват новите сирийски власти - все още не е известно.

      "Бях само на 14, когато бях принуден да напусна Хомс, когато режимът ни натовари на автобуси и ни прокуди. Днес, 14 години по-късно, отново съм със семейството си. Върнахме се тук като победители и като освободители", каза още Амер Камид, сирийски бунтовник.

      Часове след падането на Асад, хиляди бежанци се струпаха по границите, в опит да се върнат по домовете си. Само в Турция през изминалите 10 години са потърсили убежище над 4 млн. сирийци.

      Снимки: БТА

      Ясна е заявката на опозицията. Смяната на властта в Сирия е факт, но сега големият въпрос е какво следва.

      Последният от диктаторите от Арабската пролет падна от власт. Това е нещото, което със сигурност можем да кажем днес - след Кадафи в Либия, Бен Али в Тунис, Салех в Йемен и Мубарак в Египет, днес и единственият останал на власт след протестите от 2011 година Башар Асад вече го няма.

      В рамките на дни сирийските бунтовници успяха да завладеят все по-голяма територия - от Идлиб, през Алепо, до Хама и накрая Хомс.

      Но сраженията в Сирия не са приключили. Оцветени в зелено на картата виждате териториите, които вече са под контрола на подкрепяните от Турция сирийски бунтовници.

      Съобщава се, че продължава тяхното настъпление на североизток, където в момента са разположени Сирийските демократични сили - предимно кюрдски милиции, подкрепяни от Съединените щати.

      Как се стигна дотук?

      През 2011 година Арабската пролет пламва и в Сирия. Размириците са потушени със сила.

      Избухва гражданска война. Появяват се нови фракции.

      Следващата година се ражда Сирийската свободна армия - съставят я предимно мюсюлмани сунити, дезертирали от армията на Асад.

      Намесват се и терористични организации. Най-опасният момент е раждането на "Ислямска държава", която създава своя т. нар. "халифат". Тогава се намесва и подкрепяната от Иран "Хизбула", която влиза в Сирия на страната на Асад.

      Август 2013 година червените линии са прекрачени:

      През 2013 г. във войната влиза и Западът, след химическа атака в предградията на Дамаск. Но отговорът на тогавашния американски президент Барак Обама не е достатъчно категоричен и отваря прозорец за намесата на Русия.

      Сирия - разкъсвана от войната.

      Властта на Асад изглежда непоклатима. През следващите над 10 години сирийската държава е разкъсвана от войната, но Асад се задържа на власт с подкрепата на Иран и Русия. Милиони сирийци са напуснали страната, а шансовете им да се върнат обратно изглеждаха минимални.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image