Учени от Сорбоната ще проучват културното наследство в Регионален етнографски музей на открито "Етър". Това съобщиха от културната институция. Те ще направят своите изследвания през март.
Учените съвместно с експерти от РЕМО "Етър" ще проучват интересни за тях елементи от съхраненото материално и нематериално културно наследство.
Френските учени ще бъдат се настанят в хотела на музей "Етър" и да проведат изследвания на терен със занаятчиите.
Интересът на учени от различни университети от Сорбона Север към музей "Етър" възниква на базата на членството на Габрово в Мрежата креативни градове на ЮНЕСКО от 2017 г. като материално и нематериално културно наследство. Първата съвместна инициатива е Международният колоквиум "Занаяти, дизайн, творчество: Между традицията и съвременността", към организацията на който Община Габрово има сериозно участие. В издадения сборник намира място изследване на специалисти от музей "Етър".
През 2023 г. от Лаборатория за научни изследвания към един от университетите на Сорбона Север се обръщат с искане българският музей на открито да бъде експериментална база на техен проект "Творческите индустрии, подложени на изпитанията на екологията. Случаят с майсторството". Групата, която го реализира, е от различни по специалност учени, които изследват възможностите в наши дни занаятчийството да служи за опазване на околната среда и развитие на екологични производства, допълват от РЕМО "Етър".
Регионалният етнографски музей на открито "Етър" в Габрово е създаден от Лазар Донков и отваря врати през 1964 г. като Етнографски парк музей. Институтът е център за проучване на традиционната култура на балканджиите - от прединдустриалното общество до най-ново време. Там се пресъздават редица обичаи и традиции от българския календар във възстановки.
В музея "Етър" работи екип от 70 служители. През 2024 г. музеят отбеляза 60 години от създаването си.
Снимки: БТА