Най-голям спад се наблюдава при картофите, яйцата са най-стабилният продукт
Устойчив пролетен спад на цените на храните у нас отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
Това е най-видимо при пресните картофи - те са поевтинели с 50 стотинки. Доматите и краставиците могат да се намерят с по 10 стотинки по-малко.
Увеличение има при част от плодовете. Най-сериозно е било то на Задушница, когато черешите са се продавали за повече от 20 лева. Най-стабилният продукт остават яйцата. Клиентите обаче казват, че промяна в цените няма.
Увеличение на цените има при лимоните, пилешкото месо и олиото. На Задушница от комисията са установили спекула при продажбата на череши.
"Имаше голяма верига супермаркети, в които имаше череши по 12 лв., предишният ден също беше 12 лв. и хората имаха избор да отидат. В същото време череши, които бяха на 14 лв., станаха на 20 лв. на малко пазарно място. Нещо, което не е редно, не е свързано с добрата търговска практика", коментира Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.
На нарушителите са наложени глоби. През изминалата седмица потребителската кошница е поевтиняла с 2 лева и вече е на стойност 110 лева.
Хърватска петролна компания въведе временни ограничения за продажбите на гориво
САЩ удължиха срока в който са разрешени определени трансакции, свързани с „Лукойл Интернешънъл ГмбХ", до 22 август
След 13 часа дебати и почти 6 часа гласуване в Народното събрание приеха бюджета за 2026 г.
Доналд Тръмп благодари на Румен Радев за разполагането на американските самолети в България
След среща с министъра на отбраната: Кметовете в Ямболско обявиха, че опасенията им заради американските самолети са намалели
САЩ удължиха срока в който са разрешени определени трансакции, свързани с „Лукойл Интернешънъл ГмбХ", до 22 август