НОВИНИ

Вейпингът в съседните държави - какво казва законът?

вейпингът съседните държави казва законът
Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ , Източник: БТА
15:15, 07.01.2025
Чете се за: 05:40 мин.
По света
Слушай новината

Турция е една от държавите в света, в които законите за тютюнопушене и вейпинг са най-строги. Пушенето, включително на електронни цигари, е забранено на повечето обществени места, включително барове и ресторанти, учебни заведения, закрити работни места, болници, както и в частния и обществения транспорт.

Въпреки че вейпингът не е незаконен в Турция, купуването или разпространението на електронни цигари е незаконно.

В страната е въведена забрана за продажбата и вноса на електронни цигари и свързаните с тях продукти, а при влизане в Турция е позволено внасянето на ограничено количество, предназначено единствено за лична употреба.

В Сърбия електронните цигари, вейповете, тютюневите пакетчета като правна регулация са приравнени към тютюневите изделия. Това става с изменения на Закона за тютюна, влезли в сила през ноември 2023 година.

Местното законодателство не възприема електронните цигари като по-безвредна алтернатива на класическите тютюневи изделия, а ги третира като сродно изделие, така че е забранена и продажбата им на лица под 18 години.

Освен това т.нар. вейп течности, бази за течности и еднократни електронни цигари не могат да се пазаруват от онлайн магазини или в социалните мрежи, без значение дали клиентът е пълнолетен или не. Ограничението не важи, ако се купува самото устройство за електронна цигара, резервни части за него и батерии.

Според Института за обществено здраве на Сърбия "Д-р Милан Йованович Батут" всеки пети ученик в основно училище в Сърбия казва, че е пробвал поне веднъж вейп, информира сръбската редакция на телевизия Ен1.

За продавачите, които не поискат документ и продадат на непълнолетен вейп или електронна цигара е предвидена глоба от 50 000 динара (около 427 евро).

През февруари 2024 г. румънският парламент прие закон, който забранява продажбата на лица под 18 години на всички видове електронни цигари и вейпинг устройства - със или без никотин.

Законът също така забранява продажбата на подобни продукти чрез автомати, а продавачите могат да изискват документ за самоличност от клиентите с цел проверка на възрастта. В случаите, когато тези продукти се продават чрез доставка с куриер, колетът трябва да носи следното обозначение: "Внимание! Този пакет съдържа продукти от тютюн и/или продукти, които съдържат никотин. Да се провери възрастта на клиента". Също така се забранява доставката на подобни продукти и устройства чрез куриерски услуги от типа Easybox/Locker.

Новият регламент влезе в сила в края на март миналата година. Санкциите за нарушението му варират между 100-500 леи (39-196 лева) за физическите лица и до 100 000 леи (39 319 лева) за юридическите лица. При многократно нарушение фирмите рискуват дейността им да бъде спряна.

Законът също така забранява използването на електронни цигари или вейпинг устройства в закрити обществени пространства като офиси, ресторанти, средства за обществен транспорт, учебни и здравни заведения и детски площадки (на открито и закрито).

Гърция в има сходни регулации на вейп продуктите с останалите страни от ЕС, без да има особени допълнителни рестрикции.

Продажбата им е забранена на лица на възраст под 18 години, а употребата им – забранена в закрити обществени пространства, както и в рамките на детски площадки, училища и други места, където обичайно се събират деца. Течностите за вейпинг, съдържащи тютюн, трябва да отговарят на европейската Директива за тютюневите изделия (TPD), която ограничава съдържанието на никотин в течностите и регламентира вместимостта на пълнителите.

Гръцкото законодателство забранява и течностите за електронни цигари с психотропни вещества, включително производни на канабиса. През миналата година бяха забранени течностите с хексахидроканабинол (HHC) заради риска от развитие на зависимост. В продажба остават течности, съдържащи канабидиол (CBD), който не е в списъка на психотропните субстанции.

Относително по-свободен режим прилага Република Северна Македония, където с решение на правителството от 2021 г. пушенето на електронни цигари е позволено в закрити помещения с мотив, че няма дим и изгаряне. Според закона за защита от пушенето от 2018 г. е забранено тютюнопушенето в закрити обществени пространства.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
The Budget and Legal Affairs Committees in Parliament start their work
The Budget and Legal Affairs Committees in Parliament start their work