НОВИНИ

Все повече млади хора страдат от множествена склероза - каква е причината?

Снимка: илюстративна
bnt avatar logo
от БНТ , Репортер: Станислава Христова
17:47, 31.05.2024
Чете се за: 04:10 мин.
У нас
Слушай новината

Над 15 000, по неофициални данни, са българите, страдащи от множествена склероза. Заболяването засяга почти изцяло млади хора, в най-активната им възраст между 18 и 30 години, а универсално лечение все още няма.

В седмицата, когато по цял свят се провеждат инициативи свързани със световния ден за борба с множествената склероза, в Благоевград организираха безплатни профилактични прегледи от специалисти в различни области.

Преди 8 години Невена и майка ѝ чуват страшната диагноза множествена склероза. След първоначалния шок идва борбата за оздравяване.

Петя Димитрова, майка на Невена: "Лечението, както на всички е ясно, е кортикостероидно, за кратко време беше постъпила в болница за вливки, които бяха за 3 дни, при което след това аз отказах тя да бъде на това лечение."

Майка и дъщеря започват да търсят алтернативен вариант за подобряване състоянието на Невена, която прогресивно губи зрението си.

Невена Кръстева: "На мен това което ми хареса е да мина на високо мазнинно ниско въглехидратно хранене, просто защото тази храна на мен ми харесва и аз не съм направила компромис с избора на храна. Започнах много да спортувам, високоинтензивни интервални тренировки, започнах да правя прочиствания на организма. Започнах да се грижа не само физически за здравето си, но и психически, да се чувствам добре, да бъда благодарна, да използвам различни апаратури."

Петя Димитрова, майка на Невена: "Минахме през биорезонанси и след това попаднахме на един китайски апарат, който е на ток, със сребърни нишки. И от там ние започнахме едни процедури за възстановяване на организма. За този момент мога да кажа, че тя е в перфектно здраве и няма лезии вече в мозъка."

Редовната рехабилитация и кенезитерапия също са от изключителна важност за болните с множествена склероза. Много малка част от процедурите, обаче се поемат от здравната каса, казват терапевти.

Биляна Петкова – кинезитерапевт: "При всички хора със здравословни проблеми се полагат само 7 дни по здравна каса, от там нататък всеки един трябва да си го поема на частна практика… Специално при хората с МС и при много други заболявания е необходима ежедневна рехабилитация, така че те намират вариант. Дали ще са при частни доставчици или на частна практика си плащат за да имат рехабилитация."

Бързото поставяне на диагноза и започване на лечение също са от огромно значение за развитието на заболяването, а всяко забавяне може да доведе до влошаване състоянието на пациента, посочват специалисти.

Д-р Амар Фесток – специалист по ирисова диагностика: "Предимството при ирисовата диагностика е че може да определи причинно следствената връзка, тоест дадено заболяване от къде е започнало, защо продължава да прогресира и защо пациента има затруднения с лечението. При множествената склероза това, което е плюс, е именно, че може да се разчита предразположението към дадено заболяване, но минуса при ирисовата диагностика е това че не мога да определя дали даденото заболяване е активно или не."

Средно около 5 години отнема докато се постави правилна диагноза на болни с множествена склероза. А статистиката сочи, че около 5 процента от диагностицираните са деца.

Гледайте още от "България в 60 минути"

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Столтенберг: 40 милиарда евро годишно от НАТО за Украйна
Столтенберг: 40 милиарда евро годишно от НАТО за Украйна
Яник Синер продължава към осминафиналите на Ролан Гарос след успех над Павел Котов
Яник Синер продължава към осминафиналите на Ролан Гарос след успех над Павел Котов