Сривът на световните борси продължава втори ден. За първи път от 5 години насам стойностите на основни борсови индекси за толкова ниски. Търговията на азиатския пазар и на лондонската борса започна в червения сектор. Според президента Доналд Тръмп, потъването на пазарите е било очаквано. Рискът за глобалната икономика, след решението на Вашингтон за митата, е значителен, каза управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева.
Основният индекс в Япония, Южна Корея и Австралия - Никей, падна до най-ниските си нива от 8 месеца насам. Със спад започна и търговията в Лондон. За първи път от 2020 година насам, борсата в Ню Йорк затвори с толкова големи загуби. Нищо изненадващо, коментира президентът Доналд Тръмп.
Доналд Тръмп, президент на САЩ: "Беше очаквано. Имаме много болен пациент. Наследихме ужасна икономика, с много проблеми, включително загуба на производства и затваряне на заводи в цялата страна. Изгубили сме 90 хиляди предприятия. Това са 6 милиона работни места. Така че, това беше един болен пациент. Сега - в деня на Освобождението, претърпя операция. И ще станем една процъфтяваща страна. Това наистина е невероятно. Знаем го, защото предвиждаме приходи от трилиони долари, трилиони!"
Според него, след обявяването на митата, представители на всички държави са се обадили във Вашингтон. Ако ги бяхме помолили за услуга, преди решението за налозите, щяха да кажат не, сега са готови на всичко за нас, каза още Тръмп. Икономисти обаче предричат хаос в глобалната икономика.
Лиз Милър, финансов анализатор: "Имаме стабилна основа, но когато бизнесът и потребителите са на пауза, ще последва забавяне. Можем да стигнем и до рецесия, особено когато бизнесът усеща, че не може да взема инвестиционни решения."
Сам Стовал, инвестиционен стратег: "Това е драконовска мярка, значително по-лоша от очакваното. Борсите са в състояние на свободно падане заради очакваните последствия от митата върху Брутния вътрешен продукт и доходите."
Митата на Тръмп са рецепта за инфлация, по-високи цени за крайните потребители, но и възможности за намиране на нови търговски партньори.
Филип Мони, анализатор: "Ако Съединените щати се изолират все повече, търговските партньори ще започнат да си търсят нови пазари. Европейският съюз и Китай ще имат стимул да си сътрудничат повече. Дори е възможно да се появи някакво споразумение за свободна търговия между тях."
Освен преките последствия от митата, сега светът ще очаква и мерките, които държавите от Пекин до Брюксел обещаха, в опит да отговорят на действията на Вашингтон.