"След това, което се случва и с краха на 46-ото Народно събрание, съм оптимист, че политиците у нас трябва да започнат да си говорят. Заявките са за научени уроци, за повече разум и мъдрост. Очаквам по-добър диалог между партиите след следващите избори. Това каза пред БНР вицепрезидентът Илияна Йотова. По думите ѝ е важно какво правим със страната си през следващите месеци, защото целият свят навлиза в криза след толкова тежката пандемия.
"Ще има сериозни социални проблеми. Аз бих застанала и бих искала да бъда част от това мнозинство в страната, което да даде гаранции на хората, че има стабилно правителство, което мисли за тях. Така че държавата да върви напред и да се развива - и чрез икономиката ни, чрез Плана за развитие, и че тези стъпки ще ги правим заедно с хората. Смятам, че следващите месеци България може да постигне много. Това е нашето послание и като президентска двойка, което ние никога не сме изоставяли", допълни Йотова.
Тя посочи, че много скоро ще са ясни имената на хората, които ще влязат в Инициативния комитет, който ще ги подкрепи като кандидатпрезидентска двойка за предстоящите избори.
Инициативен комитет ще издигне Румен Радев и Илияна Йотова за президентска двойка на изборите
"Очаквам да има различни кандидатпрезидентски двойки, аз не подценявам никого. Моята сила е в това, че умея да слушам хората. Аз вярвам в борбата на идеи, ние ще чакаме хладнокръвно всички кандидати и разбира се, че ще направим най-добрата кампания. Като се надявам да има и добри дебати. Това ще бъде много сложна кампания - всеки ще се опитва да лансира своите послания, ще бъде много трудно да се отсее всичко. Избори две в едно - така се реши, за да не се харчат излишни пари. Това е за мен доброто решение. С всеки опонент ще искам да говоря какво предстои на България и какви са важните решения в тази посока", добави Илияна Йотова.
По думите ѝ е много важно какво ще се случи с Плана за възстановяване и устойчивост, както и с комплекса "Марица Изток".
България продължава да бъде под силен европейски натиск да се откаже от ветото си върху преговорите за членство на Северна Македония в ЕС, обяви вицепрезидентът Илияна Йотова.
В същото време, според нея, в Европейския съюз има все по-голямо разбиране за исканията на София към Скопие, свързани най-вече с правата на хората с българско самосъзнание.
Илияна Йотова поясни няколко варианта българските искания да станат част от рамката на преговорите между ЕС и Северна Македония:
"Дали тези условия, които ние поставяме, ще бъдат още в първата глава, или ще бъдат записани и ще минават като червена нишка през целия преговорен процес, или ще бъдат изведени накрая в отделна 36-а глава, това е въпрос и на изработването с условията и с това, че ще се вземе предвид българската позиция", уточни вицепрезидентът Илияна Йотова.
Въпросът ще бъде обсъждан на предстоящата през октомври среща "ЕС - Западни Балкани", организирана от Словенското ротационно председателство на Европейския съюз.
"Каква работа остава – това е нещо, за което ще продължа да работя, независимо какъв пост заемам и ще заемам и занапред – това ще е съхраняването на родовата памет. Защото това е имунната система на българите. Това ги съхранява и пази българите от векове насам. Моя отдавнашна мечта, готова вече и като проект, само трябва институциите да го направят - това е създаването на Български културен институт. Защото това е пътят на връщането на позициите на държавата ни зад граница", каза още Илияна Йотова.