За хибридната война на Русия срещу Украйна и Запада пред БНТ говори Евген Магда, украински политолог и историк. Той е директор на Института за световна политика в Киев и автор на научни разработки и книги за хибридната война.
БНТ: Промени ли се в някакъв смисъл стратегията на руската пропаганда две години и половина след началото на инвазията в Украйна?
Евген Магда: Първо, войната на Русия срещу Украйна започна не на 24 февруари 2022, а още през 2014 година. Второ, стратегията на Русия е постоянна в едно – за нея независима и демократична Украйна е враг и тя се опитва да я унищожи. Трето, Русия загуби голяма част от авторитета си. Трудно е да си авторитетна страна, когато убиваш украински деца, избиваш украински пленници, крадеш украинско зърно. Затова мисля, че Русия използва много фактори на влияние. Основният от тях е това как Русия разказва на света за действията си. Ако чуем думите на Путин, Лавров, Медведев, ще видим, че в тях вече няма никаква истина. Тоест това е абсолютна лъжа, фейк. Русия е страна фейк и затова залогът на фейковете е главният компонент на руската пропаганда. Всичко друго са тактически ходове. В различните страни те са различни. Мисля, че в България има много руска пропаганда – тя се опира на евроскептицизма, на лъжата, че НАТО воюва в Украйна, на лъжата, че руският език е забраняван в Украйна. Аз мога да говоря с вас на руски език, но не искам, защото това е езикът на враговете ни.
БНТ: Украйна изгради много ясна стратегия за борба с кремълската дезинформация. На какво се крепи тя днес?
Евген Магда: Не съм напълно съгласен с вас, че се справяме с всичко. Ние имаме общи държавни усилия и унификация на телевизионните програми в границите на телевизионния маратон "Единни новини" – това е крачка, която беше важна в началото на пълномащабното нахлуване. Сега действията ни трябва да са други. Видеообръщенията на президента Зеленски в началото на навлизането на Русия просто бяха необходими. За мнозина те показваха, че имаме президент, че страната се бори, тоест, това беше символ. Но сега, когато минаха около 900 дни от началото на войната, те малко загубиха ефекта си. Мисля, че силата на Украйна е в това, че има редица експерти. Очевидно, аз не съм единственият, който разбира какво представлява руската пропаганда и който е готов да говори за това пред различни аудитории – започвайки от Вашингтон и свършвайки в Токио, започвайки от София и завършвайки във Варшава. Тоест имаме постоянна информационна държавна армия и има движение на информационен отпор, създаден от специалисти, които бързо и често по-ефективно говорят за това коя и каква е Русия.
БНТ: Какво според Вас може България да използва от украинския опит в борбата с руската дезинформация? На какво трябва да се акцентира в този момент?
Евген Магда: В Украйна, България често се възприемаше стереотипно – като страна, която е много зависима от Москва. И днес в Украйна са малцина тези, които знаят, че по време на Първата и Втората световна война България воюва срещу Русия и СССР. Е, може би по време на Втората световна война действията не са били толкова активни. Главната рецепта е да се избират чувствителни теми и да се раздробяват на съставните им части – например тази с известния паметник на Альоша, който се възприема като съветски, както и борбата за независимост и че България е освободена от руската войска (а колко украинци е имало в тази войска, тъй като тя е формирана на украински земи, не се казва). Ние не трябва да се страхуваме от сложните въпроси и да разбираме, че в България, между другото и в Украйна, до 24.02.2022 година имаше хора със сантимент към Русия. Сега на практика такива няма. Тоест вие имате възможност като част от състава на НАТО и ЕС да сте по-защитени и да разберете, че можете да изучавате украинския опит, този на Молдова, която активно е нападана, на Грузия и за това какво стана след 2008 година там. Бих настоявал за национални усилия не само в България, но и в НАТО и ЕС. Да се демонтира на съставните ѝ части руската пропаганда, защото тя се основава на емоциите. Руснаците, които разказват за предполагаемите убити деца по време на атаките на украинските дронове, искат да прекратят темата за убитите от ракети украински деца. Те могат изключително много да влияят на нашето подсъзнание и трябва да мислим трезво, да споделяме опита си, да избираме за какво да говорим така, че да бъде разбираемо за колкото се може повече хора. Разбирам, че сред по-възрастните граждани на България може да има повече симпатии към Русия, защото те слушат за руското братство от раждането си, а младите по-често може да са ориентирани към Запада. Това също може да бъде използвано от пропагандата, която да каже, че младите хора отиват на Запад и че там ще ги научат на много лоши неща. Един въпрос: по време на социализма би ли могла представителка на България да оглави Международния валутен фонд? Не. По време на социализма имала ли е България икономически растеж? Не. Трябва да говорим с прости думи за важните за всички ни неща. Тази задача не винаги е лесна, но винаги дава резултат.
БНТ: Използва ли кремълската пропаганда религиозната карта? Използва ли православието като елемент, през който пречупва своето влияние, когато говори за войната в Украйна?
Евген Магда: Да, това се използва също от 2014 година. В Украйна църквата е отделена от държавата, както в много европейски страни. Имаме местна православна църква и част от Руската православна църква в Украйна. Между другото, украинската част от Руската православна църква е най-голямата. Защо украинският парламент и досега не е забранил Руската православна църква - не знам, но ще дам един пример. Още през 2014 година, когато се разгръща хибридната война в Донбас, няколко протестанти в Словянск са убити само защото са протестанти. Тоест престъпленията, които извършва Русия в Украйна, не може да бъдат приети от нито една религия. Нито един човек, който носи Бог в сърцето си, не може да го одобри. У нас са хванати повече от 50 сътрудници, свещеници и само един от тях не е представител на Руската православна църква. Това е проста аритметика, която показва съотношението. Религията сама по себе си предвижда човек да вярва в това, което прави – как може да вярваш и да воюваш срещу собствения си народ, да убиваш себеподобните си, да насочваш към тях ракети, трудно ми е да си го обясня. Не съм силно вярващ и не зная, но за Русия православието е много мощен инструмент. Войната на Русия с Украйна е война на страни, в които се намират най-големите православни общества в Европа. Убеден съм, че след приключването в световното православие ще има промени. Руската православна църква няма да изчезне, но значително ще отслабне, а Украинската православна църква ще бъде по-силна и мястото ѝ ще бъде по-видимо.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News