Страната прие промени в конституцията си
Унгария прие промени в конституцията. Те забраняват шествията на ЛГБТИ общността и закрепят в основния закон само двата основни пола, което е предпоставка за отричането на алтернативните варианти. Опозицията запали димки в пленарната зала, а поправките станаха повод за масови улични протести още преди да бъдат гласувани. Какви са мотивите на властта и управляващите за подобен ход и какви ще бъдат реакциите?
Очаквано - поправките в конституцията бяха приети с голямо мнозинство.
Освен забраната за събирания на хора с различна сексуална ориентация, промените включват ограничения на чуждестранното финансиране на унгарски медии.
Дават се и повече правомощия на властите да отнемат унгарските паспорти на лица с двойно гражданство, за които се смята, че представляват заплаха за националната сигурност.
Още преди приемането на промените в Унгария се проведоха мащабни протести. Според критиците на нововъведенията ходът на управляващите е сериозно ограничение на човешките права и инструмент за политически натиск. "Ненужна ескалация на напрежение" - така протестиращите описаха действията на властта.
"Чувствам, че ни отнемат правата, и че трябва да се изправим срещу случващото се, за да го спрем. Аз израснах в тази държава. Имам малък брат, и ако имам деца, те също ще трябва да растат тук. Искам те да имат права в бъдеще и да могат да избират свободно какво да правят с живота си".
През последните години Виктор Орбан провежда политика, която определя като защитаваща суверенитета и като борба с чуждестранното влияние във вътрешната политика. Законодателните мерки идват месец след като правителството прокара закон, с който забранява събирания на ЛГБТИ общности.
За да избегне атака срещу него пред конституционния съд, управляващата партия Фидес внася промени и в основния закон.
Лидерът на опозиционната партия "Моментум"оприличи Виктор Орбан на Владимир Путин и обеща, че ако спечели следващите избори през 2026 г., ще върне европейското финансиране за страната, което беше спряно поради обвинения в погазване на човешките права.