ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Здравното обслужване на почиващите по морето - какви са правата ни

bnt avatar logo от БНТ , Репортер: Петя Иванова
A+ A-
Чете се за: 03:37 мин.
У нас

Трябва ли да плащаме за медицинска помощ, ако сме здравноосигурени или правата ни като такива приключват в града, в който живеем

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      В разгара на летния туристически сезон цените и условията за почивки край морето не са единственото, което проверяваме. Здравното обслужване през летния сезон също е важна тема. Трябва ли да плащаме за медицинска помощ, ако сме здравноосигурени или правата ни като такива приключват в града, в който живеем.

      Ако българските туристи са на почивка в курортите край Варна и им се наложи да потърсят медицинска помощ, вариантите за безплатно обслужване на здравноосигурените не са малко.

      "Да се звъни на 112, втори вариант - да се обърнем към спасителите на плажа, трети – към рецепцията на някой хотел", коментира Веселин Чакъров, турист.

      По закон всеки български турист може да получи безплатна медицинска помощ при който и да е общопрактикуващ лекар, стига да е здравноосигурен.

      Не е необходима здравна книжка, защото всеки лекар може да провери статуса на пациента. Посещението при джипи край морето обаче се оказва не само сложно, но и почти невъзможно.

      "Претоварени сме от работа. Мотивацията на колегите също като цяло не е голяма, заплащането от страна на Здравната каса бих го нарекъл символично или трагикомично", заяви д-р Николай Христов, общопрактикуващ лекар.

      При необходимост туристите могат да посетят и спешните кабинети във Варна, където също не плащат за медицинската помощ. Но и там се сблъскват с проблем.

      "Там получават отговор - вие не сте спешен, тоест вие не сте за нас. Тогава хората се лутат и не знаят какво да направят, не знаят къде да отидат. И най-често отиват срещу заплащане в някой частен медицински център", добави Галинка Павлова, управител на ДКЦ 1 "Св. Екатерина".

      Частните медицински центрове в курортите обаче нямат договор със Здравната каса. А това означава, че туристът трябва да плати, дори и да е здравноосигурен. Прегледът струва между 75 и 200 лева. Доплаща се и за всяка манипулация.

      "Това е разбираемо, защото и колегите, които предварително наемат кабинет, още в началото на сезона плащат едни огромни суми, като наем, за да ползват помещенията", коментира още Галинка Павлова.

      Чуждестранните туристи идват в страната ни с медицинска застраховка.

      "Първото, което правя, когато имам медицински проблем, е да се свържа с рецепцията на хотела. Ако съм на плажа, отивам в медицинския център. Там лекарите винаги помагат, без значение, че сме чужденци. Ако се наложи да отида в кабинет, имам медицинска застраховка", каза още Маха Вираметс, туристка.

      Според лекарите, за да бъде решен проблемът с медицинското обслужване край морето, българските туристи също трябва да сключват здравна застраховка, дори и да са здравноосигурени. Това ще им гарантира връщане на платените суми за медицинска помощ.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?