Японският ядрен регулатор повиши оценката си за опасността от изтичането на радиоактивни води от АЕЦ Фукушима. Нивото на опасност е повишено с две степени и вече се отчита като "сериозен инцидент". Експертите обаче все още не могат да изяснят причините.
Опасността от изтичането на радиоактивна вода е повишена от първоначалното ниво "аномалия" до 3 ниво - "сериозен инцидент" по Международната скала за ядрени и радиационни събития ИНЕС. По нея това означава, че облъчването превишава десет пъти допустимата годишна доза за работниците и са възможни несмъртоносни ефекти на радиацията върху здравето, като например изгаряния.
Шуничи Танака - председател на Агенцията за ядрено регулиране на Япония: "Трябва да се има предвид, че ние не знаем колко точно е изтекло и колко радиоактивно е било, в момента всичко е неясно. Все още не знаем къде е отишла водата."
Най-високото ниво - седмо, беше определено за аварията в АЕЦ Фукушима от март 2011-та година, предизвикана от силно земетресение и цунами. Преди това тази степен е отреждана само за трагедията в Чернобил. Операторът на компанията ТЕПКО съобщи миналата седмица, че около 300 тона заразена вода е изтекла от резервоар за складиране, като част от нея може да е достигнала Тихия океан чрез дренажната система.
Шуничи Танака - председател на Агенцията за ядрено регулиране на Япония: "300 тона е огромно количество вода. Това, че ТЕПКО не са забелязали изтичането по време на ежедневните си дейности не е за вярване. Не мога да разбера как е станало."
Изтичането се счита за най-сериозния инцидент след началото на ядрената авария през 2011 година.