Живопис от колекцията на Софийската градска галерия е обединена в изложба под надслов „Диалози с времето". Тя обхваща периода от 40-те години на миналото столетие до началото на 21 век.
Живопис от колекцията на Софийската градска галерия е обединена в изложба под надслов „Диалози с времето". Тя обхваща периода от 40-те години на миналото столетие до началото на 21 век. Случайно или не, изложбата влиза в задочен диалог и с „Образите от подземието" - официозни картини и скулптура от времето на държавния социализъм, които Националната галерия представя в момента в залите си и които „По света и у нас" вече показа в репортаж.
Тази изложба е по-скоро диалог с предубежденията към развитието на нашето изкуство, тя показва неговото развитие, тенденции и съдържателно богатство. Същите автори, които по принуда или не съвсем, са рисували портрети на социалистическите вождове, тук са разкрепостени и показват жизнено и съвременно изкуство - тезата е на академик Светлин Русев, който е участвал в подбора и подреждането на 80 произведения на 46 български живописци в настоящата изложба.
Мария Василева - изкуствовед: "Първо трябва да кажем, че това е една представителна изложба. Поводът да я създадем беше гостуването й в Москва във връзка с дните на София в руската столица. Така че ние искахме да покажем най-доброто. Това, което през годините изгражда образа на българската живопис."
Репортер: "Не е ли вече демоде да се правят представителни изложби?"
Академик Светлин Русев - художник: "Историята на изкуството не може да бъде демоде, когато е свързана със знакови фигури и със сериозни постижения. Напротив, ако искаме да погледнем напред и да стъпим на нещо по-сериозно, това е паметта за създаденото преди нас. И смея да кажа, че нашето поколение ако нещо направи 60-те години и 70-те най-вече, това е защото стъпи на това, което бяха направили голямото поколение от 30-те години."
Иван Ненов, Дечко Узунов, Стоян Сотиров, Русев, Левиев, Генков, Казаков - Нерон, Майсторов, Даниел до най-младите Костолов и Власева са част от имената в изложбата. Тя ще бъде отворена през цялото лято до септември.