Пикът на безработицата ще бъде достигнат през тази зима, това прогнозираха от Центъра за икономически растеж при представянето си на редовния доклад за икономиката на България. Според съпредседателят Георги Прохаски хората без работа в края на годината ще бъдат около 9 на сто. Най-потърпевши са заетите в промишлеността, където спадът е най-съществен и продължава да се задълбочава.
Пикът на безработицата ще бъде достигнат през тази зима, това прогнозираха от Центъра за икономически растеж при представянето си на редовния доклад за икономиката на България. Според съпредседателят Георги Прохаски хората без работа в края на годината ще бъдат около 9 на сто. Най-потърпевши са заетите в промишлеността, където спадът е най-съществен и продължава да се задълбочава.
Третото тримесечие на тази година ще бъде най-тежкият период от кризата, смята Прохаски. Българската икономика продължава да се движи надолу, като очакваният икономически спад за 2009-а г. е 5 на сто. Икономиката ще започне да се възстановява най-вероятно през пролетта и лятото на следващата година. Според експертите от Центъра за икономическо развитие скоростта на възстановяване ще зависи от мисленето и поведението на хората, фирмите, финансовите институции и правителството. Според доклада инвестициите у нас стават все по-малко. Инфлацията в края на тази година ще бъде под 1 процент, през 2010-а тя може да достигне малко над 2 на сто. Очакванията са, че цените на жилищните имоти ще продължат да падат през зимата. Те ще се стабилизират, когато се раздвижи банковото кредитиране.
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Преговорите с "Боташ" ще приключат до месец - два, съобщи енергийният министър
Самолет на египетските авиолинии кацна извънредно на летището в Горна Оряховица
Казусът "Баба Алино": Според службите показанията на Олег Невзоров хвърлят светлина върху незаконните действия
Държавният бюджет е готов – какъв ще е размерът на минималната работна заплата?