ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Очаква се обявяване на грипна ваканция във всички столични училища

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 00:46 мин.
У нас

Очаква се днес да бъде обявена грипна ваканция във всички столични училища. Прогнозата направи в парламента министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев, който запозна депутатите с епидемичната обстановка в страната и с разпространението на новия грипен вирус A /H1N1/.

очаква обявяване грипна ваканция всички столични училища

Очаква се днес да бъде обявена грипна ваканция във всички столични училища. Прогнозата направи в парламента министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев, който запозна депутатите с епидемичната обстановка в страната и с разпространението на новия грипен вирус A /H1N1/.

Решението за грипна ваканция в столичните училища вероятно ще бъде взето на днешното заседание на Регионалния пандемичен комитет в София, тъй като заболеваемостта стабилно се покачва. До момента са затворени 48 софийски училища, в които 30 на сто или повече от децата са болни.

В национален план заболеваемостта от респираторни заболявания вече надхвърля 100 хиляди и нараства, но засега не е достигнат епидемичният праг от 200 болни на 10 хиляди души население. Здравният министър Божидар Нанев съобщи, че при лабораторни проби е установено, че циркулиращият вирус в страната е A /H1N1/.

Има 5 доказани смъртни случая от този вирус и петима пациенти в тежко състояние, които се лекуват в болница. Досега има 10 хиляди опаковки антивирусни препарати, днес се очаква да постъпят още 30 хиляди, информира още Нанев. В началото на декември ще бъдат доставени над 50 хиляди опаковки "Тамифлу", 1200 опаковки за деца и 1000 сиропа за бебета.

В България не са осигурени ваксини заради пречки и в законодателството. Ето защо се инициират законодателни промени в олекотяване на режима, обясни министърът. България се е обърнала и към ЕК с искане за 200 хиляди антивирусни препарата.

Още по темата

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?