Русия ще намали транзита на газ за Европа, ако Украйна започне да краде синьо гориво от тръбите. Това предупреди днес премиерът Владимир Путин. Той отказа да даде гаранции за доставките на газ за Европа. Още за опасността от нова газова криза в репортажа.
Русия ще намали транзита на газ за Европа, ако Украйна започне да краде синьо гориво от тръбите. Това предупреди днес премиерът Владимир Путин. Той отказа да даде гаранции за доставките на газ за Европа. Още за опасността от нова газова криза в репортажа.
С наближаването на зимата в Европа се завръща призракът на газовата война. За това се говори днес и след преговорите между Владимир Путин и австрийския канцлер Вернер Файман. Руският премиер отказа да гарантира, че през зимата доставките на газ за Европа ще са безпроблемни, защото по думите му това сега не е въпрос към Русия. Путин предупреди и, че ако Украйна отново започне да краде газ от тръбите за Европа, то Русия ще намалява количествата за транзита.
Всичко това беше казано по принцип, защото според Путин, ако транзитните страни спазват договорите, проблеми няма да има. В същото време обаче няма гаранции, че с Украйна няма да се повтори случаят от преди няколко дни, когато страната едва успя да плати доставките на газ за октомври. Мнозина експерти смятат, че с идването на зимата Украйна ще изпитва все по-големи проблеми. Самият Путин твърди, че Украйна има пари. Според него проблемът е в политическите разногласия в Киев преди президентските избори през януари.
Руският премиер днес за първи път призна, че газопроводът „Южен поток" има и политическа цел - една от задачите му е „да бъде дисциплинирана Украйна". Путин и австрийският канцлер се договориха двете страни да ускорят подписването на споразумение за строителството на „Южен поток". Според Файман този газопровод отговаря на интересите на Австрия.
За прехрана на семействата си: Работници от 65 държави печелят доходите си у нас
Спират укрепването на дигата в Гелеменово заради спор за незаконни къщи