На поредния протест излязоха днес работниците от Кремиковци. След близо 6-месечно затишие те отново се обявиха против закриването на комбината. Този път обаче само около 150 металурзи се включиха в протеста. Миналата седмица облигационерите се отказаха от оздравителен план за комбината, а икономическият министър Трайчо Трайков заяви, че единственият изход за Кремиковци е ликвидация.
На поредния протест излязоха днес работниците от Кремиковци. След близо 6-месечно затишие те отново се обявиха против закриването на комбината. Този път обаче само около 150 металурзи се включиха в протеста. Миналата седмица облигационерите се отказаха от оздравителен план за комбината, а икономическият министър Трайчо Трайков заяви, че единственият изход за Кремиковци е ликвидация.
Без оздравителен план пътят на Кремиковци свършва с ликвидиция. Оценката на активите на комбината е 900 милиона лева. С тях ще се платят задълженията на облигационерите. Според синдикатите обаче по този начин основните кредитори ще получат по-малко, отколкото са дали.
Людмил Павлов - председател на КТ "Подкрепа" - Кремиковци: "Те имаха идеялния шанс, ако капитализираха дълга си, да придобият собственост от 71%. Сега реалния шанс го има държавата с двете дружества Булгаргаз и НЕК. Вижте ликвидацията е единственият вариант да се прикрият всички следи от 99 досега за източването на кремиковци.
2 милиарда лева са задължения на Кремиковци към големите кредитори като НЕК, Булгаргаз и държавата. Работници не са получавали заплати за декември, януари и февруари. А оттогава вземат само аванси. В момента Кремиковци работи само за да изнася скрап.
Ако се стигне до закриването на Кремиковци, близо 3000 работници ще станат клиенти на бюрата по труда.
- Лошото е, че твърде голяма е бройката в условия на криза и че пазарът не може да ни поеме, а не че ние сме нискоквалифицирани. - Склонна ли сте да се преквалифицирате? - Ами сигурно ще ми бъде трудно на тая възраст и след като 28 години съм работила в тоя комбинат...
Предстои съдът да насрочи дата, на която облигационерите ще потвърдят ще има или не оздравителен план.
Подробности по темата може да видите тук.
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Преговорите с "Боташ" ще приключат до месец - два, съобщи енергийният министър
След сигнал от регионалния министър: Прокуратурата разследва строежа на лот 4 на АМ "Хемус"
Иван Иванов: Твърденията на министър Шишков за пътното строителство са абсолютно неверни
Червен код за опасни жеги: Европа ври, кипи и гори – каква е причината?