Мерил Луиз Стрийп получи 18 -та си номинация за Оскар.
Правилата може да се променят, президентите на Академията да се редуват, но едно нещо е неизменно - присъствието на Мерил Стрийп в състезанието за Оскарите.
Родената в Ню Джърси, 64-годишна актриса е с рекорден брой номинации. И тази година е в категорията за най-добра женска роля. Стрийп играе тиранична майка във филма " У дома през август ", където Джулия Робъртс е в ролята нейна дъщеря.
Преди две години Стрийп спечели ценната статуетка - трета поред, за играта си в "Желязната дама", в който се въплъти в образа на покойната вече Маргарет Тачър.
Първата й номинация е още през 1979-а за филма " Ловецът на елени " на Майкъл Чимино. Минават пет години и актрисата е неизменно в надпреварата за отличията. През периода 1979- 1989 г. Мерил Стрийп е номинирана цели осем пъти и то за различни филми. Сред тях са хитовите заглавия "Крамър срещу Крамър", за който е отличена за поддържаща роля и "Годеницата на френския лейтенант". Освен за "Желязната лейди", Стрийп получава заветната статуетка за главна женска роля и за играта си "Изборът на Софи" през 1982 г.
Миналата година, изпълнението й в "У дома през август" покори критиците и публиката. Мерил Стрийп обаче има достойна съперница в лицето на Кейт Бланшет. 44-годишната австралийка е смятана за фаворитка заради ролята си на буржоазка на ръба на лудостта в "Син жасмин" на Уди Алън.
Автор: Емилия Запартова