Незнайно защо съдбата избира именно Стамболов, за да покаже живота на един борец за свобода във вече свободна България - за Левски, когато Стамболов официално замества след бесилото, за Ботев, с когото издава обща стихосбирка, и за Бенковски, с когото разгарят априлското въстание, съдбата избира героична смърт.
Незнайно защо съдбата избира именно Стамболов, за да покаже живота на един борец за свобода във вече свободна България - за Левски, когато Стамболов официално замества след бесилото, за Ботев, с когото издава обща стихосбирка, и за Бенковски, с когото разгарят априлското въстание, съдбата избира героична смърт. За Стамболов, обаче, подготвила ужасно изпитание - сигурно защото решила, че може да понесе и това.
"Днес всички се оправдават, че не станало това или онова, защото имало криза, но той осъществи основните темели на българската държавност именно в състояние на криза, която не заплашваше само неговото имущество, постове и длъжности - тя заплашваше пряко и смъртно и неговият собствен живот", - изтъкна Проф.Андрей Пантев. Христо Мутафчиев като Стамболов в пиесата "Духът на поета": "Я си спомни какво представляваше България, преди аз да взема държавата - нямаше пътища, нямаше железници, нямаше пощи, телефони нямаше, нямаше училища, нямаше библиотеки, за университет - да не говорим". Стамболов прави много за укрепването на новата българска държава, по негово време са приети закони, които поощряват българското производство, изгражда се огромна инфраструктура, но управлението му в никакъв случай не може да бъде наречено демократично, дори напротив. Много укори търпи и външната му политика... Но едно е сигурно - управлява гордо, готов е да се опълчи и на великите сили, и на Царя. Умира в деня, в който се чества рождението на Левски. Автор: Йордан Димитров