Почти няма български дом, в който неизменно да не присъства чушкопекът. Както е известно той беше посочен за българската битова революция на двайсети век. Малцина обаче знаят, че първият чушкопек е направен в малък гараж във Велико Търново.
Почти няма български дом, в който неизменно да не присъства чушкопекът. Както е известно той беше посочен за българската битова революция на двайсети век. Малцина обаче знаят, че първият чушкопек е направен в малък гараж във Велико Търново.
Давид Давидов твърди, че е един от първите изобретатели на чушкопека. Мъжът разказа как през 1974 година негов приятел, правел всеки ден в гаража си уред за печене на чушки. Тъй като в началото той давал много дефекти Давид Давидов се заел с нелеката задача да намери и отстрани проблемите.
Давид Давидов: “Перипетиите бяха доста много, защото нагревателят даваше проблеми – гореше, емайлирането на корпуса не излизаше много успешно... След това вече се направи малко по-голямо цехче и след време продукцията започна да излиза на пазара успешно!”
Уредът бързо придобил популярност, дори стана хит и за гърци, турци и сърби. Давид разказа как дори са се правили списъци и за един чушкопек, хората чакали месеци наред.
Давид Давидов: “Интересът беше много голям! Идваха от съседните държави да си купуват от тоя уред и се чакаше да си вземеш една бройчица от него. Зависеше какви връзки имаш и колко успешно ще ги приложиш.”
За над 35-годишната си история чушкопекът спечелил много привърженици и от класическия вариант за една чушка сега вече има чушкопек за три - така наречения “тип мерцедес”. Разделителните пластини са разположени така, че образуват знака на прочутата марка автомобили. Ако се махне разпределителят става и за печене на патладжани.