След разгорещени дебати и искане на оставката на заместник-кмета Минко Герджиков Столичният общински съвет все пак прие бюджета на София за 2010 г. Тази година той е малко над 1 милиарда и 213 милиона лева и е първият бюджет, който разчита на такова голямо европейско финансиране. Сред основните приоритети в бюджета са работа по втори метродиаметър, изграждането на завода за битови отпадъци и разкриване на нови места в детските градини.
След разгорещени дебати и искане на оставката на заместник-кмета Минко Герджиков Столичният общински съвет все пак прие бюджета на София за 2010 г. Тази година той е малко над 1 милиарда и 213 милиона лева и е първият бюджет, който разчита на такова голямо европейско финансиране. Сред основните приоритети в бюджета са работа по втори метродиаметър, изграждането на завода за битови отпадъци и разкриване на нови места в детските градини.
Бюджетът беше приет с гласовете на ГЕРБ, ДСБ, СДС, "Атака" и НДСВ, "против" гласуваха само съветниците от БСП. Аргументите им - този бюджет не решава проблемите на столицата.
Георги Кадиев - политическа група на БСП: "В него има 2 хубави неща - едното е продължаване на строителството на метрото, и второто е строителството за битови отпадъци. Но всичко останало е на критичния минимум и поддържа София в състояние на будна кома."
Йорданка Фандъкова - кмет на София: "Няма как да кажем, че в условия на криза бюджет, който е с 200 млн. лв. повече от миналата година, не е добър, мисля, че това е един реалистичен, добър бюджет, който гарантира развитието на града."
В бюджет 2010 столичната управа залага много на сумата от 239 милиона лева, които общината е защитила по европрограми. С тях през настоящата кризисна година софиянци няма да бъдат допълнително финансово натоварени.
Орлин Алексиев - председател на комисията по финанси и бюджет: "Ако тези пари не бяхме осигурили тези пари, ние трябваше да увеличим данъците повече от два пъти, а такса смет повече от 2 пъти и половина, за да изпълним същата инвестиционна прграма, тази година говорим за инвестиционна програма от над 500 млн. лв."
Иначе сесията започна със скандал - от БСП поискаха оставката на заместник-кмета Минко Герджиков. Липсвал анализ защо няма събираемост на приходите за миналата година. Червените съветници обаче останаха сами в атаката си срещу Герджиков. От ДСБ пък предложиха създаването на комисия от общински съветници за контрол на изразходването на бюджета.
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Преговорите с "Боташ" ще приключат до месец - два, съобщи енергийният министър
Правителството, синдикатите и бизнесът не се разбраха за осигуровките на държавните служители
СПЕЦИАЛНО: Схема за фалшиви гръцки шофьорски книжки работи от години в Кюстендилско