За сътрудничеството между България и Съединените щати, както и за стабилността на стратегическите им отношения, е необходимо и двете страни да са възможно най-сигурни. Това заяви американският посланик у нас Джеймс Уорлик по време на дискусия в София. Според него, стабилността на двете държави минава през енергийната им независимост и сигурността на доставките на горивата. Енергийните проекти трябва да бъдат оценявани по икономическите им ползи и не трябва да бъдат основани на политика и натиск, посочи още Уорлик.
За сътрудничеството между България и Съединените щати, както и за стабилността на стратегическите им отношения, е необходимо и двете страни да са възможно най-сигурни. Това заяви американският посланик у нас Джеймс Уорлик по време на дискусия в София. Според него, стабилността на двете държави минава през енергийната им независимост и сигурността на доставките на горивата. Енергийните проекти трябва да бъдат оценявани по икономическите им ползи и не трябва да бъдат основани на политика и натиск, посочи още Уорлик.
Джеймс Уорлик – посланик на САЩ в България: “Решенията, които правителството прави сега, ще определят бъдещето на България за десетилетия напред. Енергийната сигурност се постига по два начина – чрез диверсификация на горивата от много източници и чрез прозрачност. В момента не може да бъде отречено, че България е зависима от един единствен доставчик за повечето си енергийни нужди. Това може да е опасна ситуация за всяка страна, без значение кой е доставчикът.”
Излъчено в "По света и у нас".
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Преговорите с "Боташ" ще приключат до месец - два, съобщи енергийният министър
Прокуратурата във Варна разследва шест досъдебни производства по казуса "Баба Алино"
КЗК отмени обществената поръчка за проектиране на детската болница заради ограничителни условия