България е вложила до момента 1 млрд.евро в изграждането на АЕЦ „Белене", а оттеглянето от проекта би означавало страната ни да плаща сериозин неустойки. Това каза в парламента министърът на икономиката ТрайчоТрайков. По настояване на Синята коалиция той отговаря на депутатски въпроси относно бъдещото изграждане на АЕЦ „Белене".
Тезата на СДС е, че България трябва да се спре изграждането на централата, защото в противен случай ще се наложи да вложи много пари за една остаряла руска технология. Министър Трайков се съгласи с много от критиките на Мартин Димитров, но припомни, че все пак има реалности, с които страната ни трябва да се съобрази. Като предимство в преговорите с Русия сега той посочи, че се е стигнало до вариант, в който без държавна гаранция ще се осигури междинното финансиране. Целта е в следващата година да се намери стратегически инвеститор, който да вложи пари в проекта. Трайков не даде категоричен отговор дали ще продължи изграждането на „Белене". Подчерта, че всичко е въпрос на преговори и ако се намери добър вариант за страната, централата ще бъде завършена.
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Преговорите с "Боташ" ще приключат до месец - два, съобщи енергийният министър
Прокуратурата във Варна разследва шест досъдебни производства по казуса "Баба Алино"
КЗК отмени обществената поръчка за проектиране на детската болница заради ограничителни условия