От 1-ви април природният газ да поскъпне с близо 11%, реши Държаваната комисия за енергийно и водно регулиране. Това обаче не е окончателното увеличение, защото в сряда министър Трайчо Трайков ще предложи на правителството да гласува сваляне на този процент до 6 на сто. Така няма да има поскъпване на парното, обясни в сутрешния ни блок заместничката на енергийния министър Мая Христова.
Зрителите на сутрешния блок на БНТ първи научиха какво се случва с цените природния газ и парното от април и то часове преди регулаторът да взел окончателното си решение.
Ангел Семерджиев, председател на ДКЕВР: „Малко над 10% увеличение на природния газ в резултат на всички усилия... За топлофикационната услуга ще е някъде в различните дружества различна цена. Някъде около 8% се получава цената за София, за другите са различни цифри - между 7 и 10%."
Това обаче явно няма да се случи, защото по предложение на енергийния министър правителството щяло да намали поскъпването на газа и така да се замразят цените на парното.
Мая Христова: „Да, всъщност да се намали цената с още до 5%. Така че ако тази мярка се приложи това означава, че сегашното увеличение от 10.88% ще бъде редуцирано и реалното крайно увеличение на доставчика ще бъда с 5.88%."
По закон увеличение на парното има само при значителен скок в цената на газа, обясни Семерджиев.
Ангел Семерджиев: „Считам, че 5-те %-та няма да се отразят съществено. Разбира се, би могло изобщо да не се променя цената, която е."
Според Христова и Семерджиев задържането на цените сега не означавало шоков скок на природния газ, а оттам и на парното в началото на следващата зима.
Излъчено в "По света и у нас".
За прехрана на семействата си: Работници от 65 държави печелят доходите си у нас
СЪБИТИЯТА НА 2025: Трагедии, които можеха да бъдат предотвратени: Живот на ръба на безхаберието
Българският патриарх Даниил и Вселенският патриарх Вартоломей отслужиха Света литургия в Истанбул