Две седмици поред албанците в Скопие излизат на протест срещу обвинителните присъди срещу 6-ма албанци по делото "Монструм". Процесът за убийството на 5-ма македонци преди две години събужда заспалия звяр на етническото напрежение, но зад албанското недоволство се крият и другите измерения на македонската действителност.
На 13 април 2012 година, Разпети петък, на брега на Смилковското езеро в покрайнините на Скопие са открити убити 5-ма македонци. От тогава процесът "Монструм" провокира протести.

Според писателят от албански произход Ким Мехмети, причината за недоволството е пълното недоверие в институциите и съдебната власт. Той казва, че и сега има млади хора, която иска от тях отговор и сочи виновника - това е е тази власт, в която са и албанските партии.
Дискриминация и социално недоволство - тази теза е много опасна, смята македонският журналист от в-к "Дневник" Христо Ивановски. Това би означавало, че албанците трябва да имат техни собствени съдилища, а македонците свои, казва той .
Миналата седмица протестът в Скопие прерасна в насилие с полицията. Демонстрантите скандираха "Аллах е Велик" и развяха арабски знамена.
Христо Ивановски, журналист от в-к "Дневник": В конкретния случай имаме нещо, що е много по-опасно и което явно се случва в Македония и региона - това е радикалният ислам."
В посланията на албанците нямаше и следа от фундаментализъм. Според тях това е внушение на македонските власти, за да покажат, че разногласията не са на етническа основа.
Ким Мехмети, писател от албански произход: А тези ми говорят за радикален ислям в земя, където накъдето и да се обърна - само православни кръстове виждам. И не ми пречат.
Колкото кръстове, толкова и минарета - така изглежда Скопие, а пламъкът на етническото напрежение продължава да тлее.