Данни на БНБ показаха, че повече инвеститори си тръгват от България, отколкото идват у нас. За първото тримесечие у нас нетните преки инвестиции в страната ни са намалели с близо 30 млн. лева.
Според икономисти това се дължи на данните за дефицита в бюджета и на кризата в съседна Гърция. Интересно е обаче, че Гърция е сред най-големите инвеститори за този период у нас, изпреварена само от Холандия. Именно как да върнем инвеститорите дискутираха днес представители на държавата, бизнеса и икономисти. Според икономическия министър Трайчо Трайков един от начините е да се намалява размерът на инвестициите, които могат да получат сертификат клас А и клас Б. Това са инвеститори,които получават по-добро административно обслужване, и финансова подкрепа от държавата. Според експерти ,обаче, е необходимо да се подобри бизнес средата като цяло, за да не се толерират само големите инвеститори. Това може да стане чрез подобряване на инфраструктурата, образованието, чрез функционираща съдебна система и борба с корупцията.
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Преговорите с "Боташ" ще приключат до месец - два, съобщи енергийният министър
Одити в БДЖ, НКЖИ и "Български пощи" разпореди министърът на транспорта Георги Пеев
Шок в цените по морето: 9 евро за таратор в Созопол, проверки за завишения в заведенията