ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

НИМ показа безценни съкровища по повод 1000 години от смъртта на цар Самуил

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:02 мин.
У нас

Днес в Националния исторически музей за първи път бяха показани безценни съкровища, част от секретния фонд на музея.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Днес в Националния исторически музей за първи път бяха показани безценни съкровища, част от секретния фонд на музея. Те ни връщат 1000 години назад във времето с разказ за Българската автокефална архиепископия в Охрид. Изложбата се открива в рамките на националните чествания за 1000 годишнината от смъртта на цар Самуил. Изключително ценните експонати в изложбата разказват за близо 800-годишната история на българската автокефална архи епископия в Охрид.Тук могат да се видят богато украсени църковни реликви от сребро и злато. Архиепископска корона се оценява на над 40 млн. щатски долара. Изработена е през 18. век във Венеция. Тя е най-ценният експонат в изложбата, в нея са инкрустирани 329 скъпоценни камъка, от които 245 рубина. Принадлежала е на охридския архиепископ Йоасаф. Освен нея тук за първи път можем да видим уникални икони,църковни одежди и старопечатни книги.
      VvelinovaДоц. д-р. Вася Велинова, Директор на Център за Славяно-византийски проучвания: Тук могат да се видят много интересни ръкописи от 14 век, пергаменти, които са били в Охрид. Те съдържат произведения на класическите български автори от 10 век - Климент Охридски и Йоан Екзарх.
      Историята на тези експонати е не по-малко интересна от тях самите. По времето на Първата световна война - българските власти изпращат разузнавателен отряд от учени, за да издирят и приберат най-ценните предмети от прифронтовата зона.След като България губи войната апетити към ценностите проявяват и западните ни съседи. За да ги опази държавата ни основава през 1916 г. секретен фонд, в който да бъдат съхранени.Фондът е разсекретен чак през 1992-а.
      dimitrov_Божидар Димитров, директор на НИМ: След дълги години на реставрация - най-сетне можем да ги покажем в пълнота, всичките 100 и няколко предмета.
      Изложбата е част от националните чествания по повод 1000-годишнината от смъртта на цар Самуил. Тя ще остане до 5 март догодина.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?