Поредната надежда да имаме газ от Русия дойде преди малко. Изпълнителният директор на “Булгартрансгаз” Ангел Семерджиев потвърди, че в 9 часа тази сутрин украинците са отворили крана на станцията Суджа и газ е тръгнал към Европа. Според Семерджиев, ако всичко върви нормално до края на деня у нас могат да влязат първите количества синьо гориво.
Поредната надежда да имаме газ от Русия дойде преди малко. Изпълнителният директор на “Булгартрансгаз” Ангел Семерджиев потвърди, че в 9 часа тази сутрин украинците са отворили крана на станцията Суджа и газ е тръгнал към Европа. Според Семерджиев, ако всичко върви нормално до края на деня у нас могат да влязат първите количества синьо гориво.
Сутринта Станишев лично се информира за движението на руския газ в диспечерския център на "Булгартрансгаз".
Енергийният министър Петър Димитров още миналата седмица е получил няколко писма от ГАЗ-ПРОМ-ЕКСПОРТ един от доставчиците на газ за България. В тях се препоръчва Булгаргаз да търси компенсации за щетите от газовата криза от украинската Нафтогаз. В договорите с посредниците е записано, че само от Нафтогаз могат да бъдат търсени компенсации. Посредниците обаче предварително заявяват, че нямат намерение да изплащат неустойките, предвидени в договора за транзит. Дори кризата вече да е решена премиерът Станишев обяви, че е наредил специалисти от дружеството да заминат за преговори с турската газова компания БОТАШ, за да договорят алтернативно трасе за доставка на газ при кризи.
Утре сутринта ограничителният режим у нас ще бъде облекчен. До края на деня Кризисният щаб към Министерството на икономиката и енергетиката ще направи разчети за най-нуждаещите се потребители – това съобщи още министър Димитров.
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Преговорите с "Боташ" ще приключат до месец - два, съобщи енергийният министър
Цената на петрола достигна 70 долара за барел, Тръмп - "ще падне още"
Да покориш връх Мусала в инвалидна количка: Вдъхновяващата история на 18-годишния Крис от Пловдив